Nowe posty

Autor Wątek: Problem z instalacja :/ Prosze o pomoc  (Przeczytany 3133 razy)

elitemlody

  • Gość
Problem z instalacja :/ Prosze o pomoc
« dnia: 2008-02-10, 09:40:18 »
Witam. Chciałbym na swoim komputerze zainstalować linuka mandriva 2008 ale nie mogę :/ Już podczas instalacji a dokładnie po tym jak  "ładowanie jądra" dojdzie do 100% pojawia sie komunikat "fatal error" i mam tylko do wyboru "ok" wyskakuje mi cos takiego:
exited obnormally :-(
sending termination signals...done
sending kills signal...done
unmouting filesystem...
/tmp/media
i nic więcej zrobić nie mogę. Nie mam pojęcia czego to może być przyczyną.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Problem z instalacja :/ Prosze o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-10, 10:40:01 »
Ciężko powiedzieć. Niewiele informacji.

Jądro raczej się ładuje, w przypadku błędu w nim byłby komunikat "KERNEL PANIC" a nie "fatal error" i na pewno nie dało by się już niczego kliknąć :P

Więc "fatal error" i "exited abnormally" muszą dotyczyć instalatora.

TERMination signals, KILLs skignals, odmontowywanie to już część procedury restartu/wyłączania komputera. Trochę dziwne zachowanie, ale może tak już instalator Mandrivy się zachowuje.

Domyślam się, że płytki masz wypalone z obrazów, a nie kupione? Sprawdź sumy MD5 obrazów i porównaj z tymi na stronie Mandrivy, co pozwoli sprawdzić czy obrazy nie uszkodziły się podczas ściągania. Być może instalator ma też opcję testowania poprawności płyt - taka opcja jest np w openSuse - choć to wymagało by raczej załadowania go dalej niż do wczytania jądra :)

Żeby wykluczyć problemy z twoim sprzętem, możesz ściągnąć najnowszą wersję Knoppixa. Jest to bootowalna dystrybucja działająca bezpośrednio z CD. I tak może ci się potem przydać - w sumie Knoppix to pewien niezbędnik usera Linuksa. Jeżeli zabootuje się poprawnie, to znaczy, że sprzęt jest obsługiwany.

Ewentualnie spróbuj z jakąś inną dystrybucją, jeżeli nie zależy ci konkretnie na Mandrivie. Polecam Ubuntu/Kubunty, ewentualnie openSuse. Sam nie testowałem, ale dobra jest podobno również Fedora bazująca na dystrybucji RedHat.

A co do Mandrivy, to musisz dostarczyć nam więcej informacji. Być może są jeszcze jakieś komunikaty? Czy odpala się środowisko graficzne, czy błąd pojawia się w konsoli? Ewentualnie przejrzyj pozostałem konsole (Ctrl+Alt+F1 do F12) w poszukiwaniu komunikatów o błędach.


Pozdrawiam.

smoczek

  • Gość
Problem z instalacja :/ Prosze o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-10, 12:29:38 »
Mam problem z instalacją Mandriva Linux 2006 pod Neostradą-po zainstalowaniu systemu Neostrada przestaje pracować-proszę o pomoc

  • Gość
Problem z instalacja :/ Prosze o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-10, 15:03:18 »
pewnie trzeba skonfigurować połączenie z internetem.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Problem z instalacja :/ Prosze o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-10, 20:05:06 »
Co masz na myśli "po zainstalowaniu"?
Działa w czasie instalacji? Czy działa na windowsie a na Mandrivie, nie? Czy też przestała ci działać na windowsie?

Opisz problem nieco bardziej szczegółowo. Co robisz, z czym masz problem.

PS. Na prawdę polecam zacząć zadawać konkretne pytania. Po prostu wszyscy tutaj oleją tak sprecyzowane pytanie, bo mają lepsze rzeczy do robienia niż wyciągać informacje od kogoś, komu to właśnie powinno zależeć na uzyskaniu odpowiedzi.
Coraz więcej tu takich aparatów :)


Pozdrawiam.