Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Opłaca sie przesiadać na linuksa??  (Przeczytany 19144 razy)

shusty

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« dnia: 2007-11-09, 19:34:32 »
Jestem w technikum informatycznym, dobrze radzę sobie z kompem naprawie go, winda nie ma dla mnie dużo tajemnic bo zawsze czymś głupim może zaskoczyć. Linuksa nie znam ale chętnie bym się nauczył komend itd.

A więc prosiłbym o odpowiedzenia na moje pytania po czym bede wiedział czy linuks jest dla mnie.

1  PS CS3  chodzi??
2. Czy da sie zainstalować microsoft office? (tak wiem open jest, ale ja chce microsoft shit)
3. Będzie mi chodzic microsoft visual C++.
4. Czy szybko można emulować XP spod lina i żeby komp sie nie zamulał przy moim 512Ramu
5. Są problemy ze sterownikami?? Mam geforce 5200 i pozostałe komponenty. mam neostrade
6. Czy szukając programów sterowników będę się musiał męczyć dużo i zamiast wygodnej pracy będę przeklinał linuxa?
7.Mogę zapisywać pliki psd i inne na partycji NTFS tak żebym w windzie potem mógł je edytować?

Jaka dla mnie dystrybucja?
Myślę nad ubuntu żeby na KDE potem przerobić.
System musi być wszechstronny i działać tak jak chce. Jako że jestem początkujący musi być dużo tutków porad do tej dystrybucji. Pracuję w PSie i robie stronki, no i jeszcze w C++ programuje trochę. I często robię inne rzeczy-po prostu mnie to kręci. Jeżeli chodzi o gry to nie gram. Linuksa kilka razy widziałem fedorke6 miałem dwa razy wszedłem na nią, więc jestem początkujący ale google i czytanie mi nie straszne i lubię się uczyć takich rzeczy jestem dobry w kompach i kumaty.

ZipoKing

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-11-09, 20:00:10 »
Cytat: shusty
1  PS CS3  chodzi??
A co to jest?
Cytat: shusty
2. Czy da sie zainstalować microsoft office? (tak wiem open jest, ale ja chce microsoft shit)
Tak, istnieje takie coś jak CrossOver pozwalające uruchomić M$ Ofis pod Pingwinem, chociaż osobiście uważam takie praktyki za świętokractwo, gorąco polecam przesiadkę na OpenOffice
Cytat: shusty
3. Będzie mi chodzic microsoft visual C++.
Nie (całe szczęście) - jak umiesz programować, poznasz magię i potęgę GCC+Emacs/Vim :)
Cytat: shusty
4. Czy szybko można emulować XP spod lina i żeby komp sie nie zamulał przy moim 512Ramu
XP możesz zainstalować sobie na maszynie wirtualnej (np. QEmu, z którego czasami korzystam) lub używać Wine/Cedega. A jakbyś nawet mniał kilka razy mniej ramu, Pingwin nie ma prawa ci przymulać.
Cytat: shusty
5. Są problemy ze sterownikami?? Mam geforce 5200 i pozostałe komponenty. mam neostrade
Jeżeli chodzi o te urządzenia, problemów brak
Cytat: shusty
6. Czy szukając programów sterowników będę się musiał męczyć dużo i zamiast wygodnej pracy będę przeklinał linuxa?
Tak, będziesz czasami musiał poszukać, ale ponoć jestesś uczniem technikum informatycznego, więc IMHO powinieneś umieć coś więcej poza okienkoklikaniem
Cytat: shusty
7.Mogę zapisywać pliki psd i inne na partycji NTFS tak żebym w windzie potem mógł je edytować?
Zamiast Photoshopa polecam inne programy graficzne (Gimp, Blender, PovRay, ...), a z obsługą NTFS nie ma najmniejszego problemu (projekt NTFS-3G)
Cytat: shusty
Jaka dla mnie dystrybucja?
Myślę nad ubuntu żeby na KDE potem przerobić.
A po co, jak jest KUbuntu ;)
Cytat: shusty
System musi być wszechstronny i działać tak jak chce.
I taki jest Linux ;)
Cytat: shusty
Jako że jestem początkujący musi być dużo tutków porad do tej dystrybucji.
Wujek Google i *.linux.pl to coś dla ciebie :)

Jednym słowem: Welcome :)

norbert_ramzes

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-11-09, 20:02:03 »
1. chodzi Ci o emulator PS3 czy co?
2. OpenOffice jest lepszy ale kiedyś nudziło mi się i bez problemu odpaliłem office 95 albo 97 (nie pamiętam) za pomocą wine.
3. Ten syf? Z tego co słyszałem to nie, ale są odpowiedniki pod Linuksa, ale największą frajdę robi pisanie w nano, albo gedit-jak kto woli.
4. Da się, ale ramu to masz mało żeby samego XP odpalić, więc czasami będzie mulić.
5. Z kartami nvidii zwykle niema problemów.
6. Zwykle nie. Sam mam pewną kartę sieciową do której niema sterów pod xp, a pod lina są już od dawna w kernelu.
7. Specyfikacja NTFS jest zamknięta przez M$ i mogą być problemy z zapisem na tym z innych systemów niż MS.

Ubuntu ma domyślnie Gnome, a KDE można doinstalować. Ale najprościej byłoby ściągnąć Kubuntu które ma domyślnie KDE.

Cytat: shusty
ale google i czytanie mi nie straszne
Jakbyś posiedział 5-10 minut na http://www.newbie.linux.pl/forum/search.php i na www.google.pl to byś raczej znalazł odpowiedzi na powyższe pytania, a nawet więcej.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-11-09, 20:13:32 »
Ad 1-7
Chyba sam sobie odpowiedziałeś....

Cytuj
google i czytanie mi nie straszne i lubię się uczyć
Wszystkie odpowiedzi na pytania znajdziesz na forum i ewentualnie w google lub google.pl/linux

P. S. Z takim nastawieniem, to żaden linux Ci nie straszny

Cytuj
Myślę nad ubuntu żeby na KDE potem przerobić.
Od dłuższego czasu istnieje coś takiego jak Kubuntu...    Niektórzy lubią wyważać otwarte drzwi - szanujemy ich  :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

kmp

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-11-09, 20:16:45 »
Z tego co piszesz w Twoim przypadku nie warto się przesiadać. Ty po prostu chcialbys mieć coś, co nazywa się linux, ale żeby działało jak windows. Po co? Dla szpanu?

norbert_ramzes

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-11-09, 20:18:51 »
Cytat: kmp
Z tego co piszesz w Twoim przypadku nie warto się przesiadać. Ty po prostu chcialbys mieć coś, co nazywa się linux, ale żeby działało jak windows. Po co? Dla szpanu?
To niech se zainstaluje Mandrive ;)

shusty

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-11-09, 20:18:53 »
Wielkie dzięki, no zobaczymy jak mi pójdzie bi winda potrafi człowieka dobić, a lina widziałem kilka razy i mi się spodobał

Photoshop wymagany nie chcę się przesiadać na inne alternatywy mam orginała kupionego i pracuje na PS już od 3lat

norbert_ramzes

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-11-09, 20:24:39 »
GIMP i inne mają swoje zalety (i wady niestety też), ale myślę że w większości przypadków powinno Ci to wystarczyć.

A z tym tekstem o windzie to masz rację.

shusty

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-11-09, 20:27:51 »
pracowałem na windzie w gimpie też, nawet nieźle sobie radziłem, ale często robie projekty z osobami mającymi PS i wogóle wole PS tak już mam

norbert_ramzes

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-11-09, 20:32:02 »
PS z tego co wiem nie chce chodzić pod wine więc jest problem.

kmp

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-11-09, 20:35:00 »
To źle wiesz...
http://appdb.winehq.org/screenshots.php?iAppId=&iVersionId=2631
Jest szansa żę CS3 też zadziała.

shusty

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-11-09, 23:34:20 »
I jak myślicie że kubuntu dobre dlamnie będzie?

norbert_ramzes

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-11-09, 23:47:04 »
Na pewno. Po instalacji będziesz mógł doinstalowywać różne rzeczy za pomocą np. Synaptica albo apt'a jeśli będziesz coś potrzebował.

Jak będziesz miał podpiętego i działającego neta przy instalacji to instalka powinna Ci dodać repozytoria i dzięki temu będziesz mógł instalować więcej softu z repozytoriów Ubuntu.

boroowa

  • Gość
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-11-10, 10:38:20 »
Co do tego to nie mam zadnych zastrzeżeń. Kubuntu jest dla Ciebie idealne jezeli chcesz mieć łatwy system dla początkującego i jednocześnie chesz się czegoś z na nim nauczyć...

Sam chodzę do technikum i na linuksie mam wszystko, co mi jest potrzebne (gry 3D, kompilatory pascala i c++, KOffice (bo nie moge sie przyzwyczaić do OO.o) i w ogóle wszystko, łącznie z cedegą). Projekt KUbuntu (i w ogóle Ubuntu) charakteryzuje się też łatwością instacji i obsługi. Ale jezeli nie jestes pewny jaka dystrybucje wybrac, to wejdź: http://www.jakilinux.org/jaki-linux/

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Opłaca sie przesiadać na linuksa??
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-11-10, 23:12:53 »
Najlepsza chyba jest metoda prób i błędów. ja suska wybrałem po przetestowaniu kilku dystrybucji. Chociaż do najnowszego debiana tez czuję pewną słabość :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji