Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Mapowanie klawiatury w X - pomoc w tłumaczeniu do Wikipedii  (Przeczytany 5266 razy)

arctgx

  • Gość
Próbując przestudiować drogę od wciśnięcia klawisza do wyświetlenia konkretnego znaku w X-ach, spróbowałem przetłumaczyć kawałek o mapowaniu klawiatury z Wikipedii.. Z jednej strony, chciałbym się przy okazji podzielić tym tłumaczeniem, z drugiej - wiem, że zawiera ono sporo braków, które mogą na merytorycznej zawartości się odbić.

Dlatego proszę o poprawki wszelkiego rodzaju. Zgodnie z angielską wersją, podpiąłem tłumaczenie pod "Protokół X Window System", ale prócz tekstu o mapowaniu nic to hasło praktycznie o tymże protokole nie mówi.

norbert_ramzes

  • Gość
Mapowanie klawiatury w X - pomoc w tłumaczeniu do Wikipedii
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-11-02, 19:11:08 »
Kiedyś na http://en.wikipedia.org było o tc, a teraz nie mogę znaleźć :cry:

Można by było przetłumaczyć i dopracować to by było zajefajnie...

arctgx

  • Gość
Mapowanie klawiatury w X - pomoc w tłumaczeniu do Wikipedii
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-11-02, 21:10:22 »
Co to jest "tc"? Czy ma to coś wspólnego z tematem? Nawet jeśli zrobiłeś literówkę, to nie potrafię jej skorygować do czegoś kojarzącego mi się z tematem ;)

Włożyłem kawałek czasu w tłumaczenie o mapowaniu i jedyne, co wiem więcej, to o różnicy między kodami klawiszy a przypisywanymi im (lub ich kombinacjom) symbolami.

Nie rozumiem natomiast, czy istnieją różne standardowe szablony konfiguracji serwera X Window, które danemu fizycznemu klawiszowi przypisują różne kody.

Przykładowo: czy istnieje konfiguracja taka, że wciśnięcie prawego Alta może dać kod różny od 113?

Drugie pytanie: co wspólnego z translacją kodów na symbole mają ustawienia rozszerzenia XKB (model, layout, rules). Czy xkb jest po prostu sposobem na łatwiejszy wybór między powszechnymi sposobami mapowania (np. specyficznymi dla  danego języka)? Jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi na to?

norbert_ramzes

  • Gość
Mapowanie klawiatury w X - pomoc w tłumaczeniu do Wikipedii
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-11-02, 21:29:00 »
TC - Traffic Control czyli narzędzie do konfiguracji kolejek pakietów w linuksie

Co do klawiatury to wiem jedynie jak działa protokół między samą klawiaturą i kontrolerem w płycie głównej(jestem elektronikiem).

arctgx

  • Gość
Mapowanie klawiatury w X - pomoc w tłumaczeniu do Wikipedii
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-11-02, 23:32:25 »
Mam nadzieję, że do zrozumienia nie będę musiał sięgać aż po wiedzę z elektroniki :) Chciałbym umieć rozrysować jasny schemat, którego jednym z celów jest panowanie nad tym, jaki znak jest wyświetlany w momencie naciskania danego klawisza - zarówno w X Window, jak i w tekstowym środowisku.

A mobilizacją jest próba skonfigurowania na zdalnym SunOsie własnego konta do pracy w UTF-8 obywając się bez pomocy ignorującego pytania użytkowników administratora.

Z TC nigdy bezpośrednio się nie zetknąłem.

norbert_ramzes

  • Gość
Mapowanie klawiatury w X - pomoc w tłumaczeniu do Wikipedii
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-11-03, 00:05:32 »
arctgx, postaram Ci wysłać co nieco n.t. TC na maila, a jak będę miał z powrotem swojego kompa(chwilowo nie mam swojego kompa w domu, a teraz jestem w pracy) wyślę Ci nieco ciekawsze pdf'y.

Co do elektroniki... chciałem się po prostu dowiedzieć czy znasz się na obsłudze tc co jest bardzo ciężkie, ale znajomość tego popłaca a potem chciałem tylko przekazać że jestem elektronikiem, a nie informatykiem i nie chciałem Cie odstraszyć od iXsa.

Co innego komunikacja między klawiaturą a kontrolerem, co innego komunikacja potem w płycie gł. a jeszcze co innego komunikacja między procesami... Ja potrafię jedynie nieco powiedzieć n.t. protokołu samego klawiatury a co do iXsa to prawie nic.