Nowe posty

xx Problem z Linux Lite po instalacji (1)
Dzisiaj o 15:19:31
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)  (Przeczytany 28930 razy)

gracz

  • Gość
Witam

Moj prolbem polega na tym iz posiadam wyzej wymieniona karte graficzna a system openSuse 10.2 nie instaluje mi 3D. Prubowalem sciagnac sterowqniki z oficjalnej sttony Nvidi oraz je zaisntalowac lecz niestety podczas instalacji pojawilay sie komunikaty o bledzie niezgodnosci kernela. Po zastosowaniu sie do kilku poradnikow z internetu za kazdym razem po wpisaniu komendy 'startx" nie uruchamia mi sie nic jedynie nieskonczenie duga lista bledow (i tak 4 razy konczylem az do tej chwili gdy musze przeinstalowac system). Pomozcie mi, prosze Was bardzo. ZSlabo zna sie na Linuxie a z przykroscia stwierdzam ze poradniki zawarte na internecie nie pomogly mi.... prosze o odpowiedz. Lukasz

Bees

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-11-01, 20:12:57 »
Zmien wpis w /etc/X11/xorg.conf

   Driver      "nvidia"

na
        Driver         "nv"

oczywiscie bedac rootem
reboot i powinien sie pojawic tryb graficzy, i szukaj dalej... rozwiazania na 10.2 najlepiej mi dzialala metoda reczna opisana na stronie nvdia.
ster ze strony nvidii
telinit 3
instalacja (bez pobierania z ftp nvidia.com)
telinit 5

Pozdrawiam!

gracz

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-11-01, 21:09:32 »
dzikeuje za onformacje, sprawdze to jutro rano bo dzisiaj mam juz dosc:(

ale moje pytanie teraz chcialbym zadac o beryla. zapewne wiele osob juz go posiada ale ja prubowalem go zainstalowac na kubuntu i bez skutku:( baze danych repozytoriow popsulem tylko:( a na openSUSE nie instlaowalem poniewaz nie potrafilem sobie poradzic ze sterownikami....kurde a mowili ze Kubuntu i openSUSE sa najlatwiejsze. CZY DA SIE POBRAC BERYLA PRZEZ APT?

Bees

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-11-01, 21:32:36 »
ale moje pytanie teraz chcialbym zadac o beryla. zapewne wiele osob juz go posiada ale ja prubowalem go zainstalowac na kubuntu i bez skutku:( baze danych repozytoriow popsulem tylko:( a na openSUSE nie instlaowalem poniewaz nie potrafilem sobie poradzic ze sterownikami....kurde a mowili ze Kubuntu i openSUSE sa najlatwiejsze. CZY DA SIE POBRAC BERYLA PRZEZ APT?

Najpierw uporaj sie z instalacja sterownika .
Moze zainstaluj SUSE 10.3. Tam mozna instalowac za pomoca jednego klikniecia ze skryptu umieszczonego na stronie.
Co do beryla to raczej compiz-fusion znajdziesz na stronie http://dev.compiz-fusion.org/~cyberorg/2007/08/14/compiz-fusion-052-opensuse-packages/
dokladna instrukcja jak go zainstalowac.

Pozdrawiam!

tomekgreen1985

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-11-01, 21:40:00 »
hej beryla można pobrać za pomocą synaptica w ubuntu i chyba jego pochodnych tez.

gracz

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-11-02, 00:00:19 »
ubuntu i kubuntu to prawie samo i niestety w kubuntu nie da sie pobrac beryla za pomoca synaptica:(

Bees - jestem swiezym uzytkownikiem systemow rodziny Linux ale czytalem sporo o nich i komendach konsoli. Poprostu dzisiaj pierwszy raz zainstalowalem u siebie openSUSE 10.2 a potem Kubuntu 7.10 i na wlasnym przykladzie doswiadczylem ze teoria jest latwiejsza niz rzeczywista praca....ale trening czyni mistrza najgorsze bylo jak skopiowalem zawartosc gotowego skryptu i on popsul mi repozytoria oraz gdy nie maja siwadomosci o aktulaizacjach kernela czteroktrotnie psul sie ssytem po wpisaniu komendy "startx" (za czwartym razem systemu juz nie potrafilem uratowac:P ) Pozdrawiam

Bees

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-11-02, 12:46:27 »
ale trening czyni mistrza najgorsze bylo jak skopiowalem zawartosc gotowego skryptu i on popsul mi repozytoria oraz gdy nie maja siwadomosci o aktulaizacjach kernela czteroktrotnie psul sie ssytem po wpisaniu komendy "startx" (za czwartym razem systemu juz nie potrafilem uratowac:P ) Pozdrawiam

To, ze nie startuje tryb graficzny to nie znaczy ze system sie popsul ;) (z pewnymi wyjatkami) dziala dalej i mozna do tego trybu powrocic przywracajac (najczesciej) pierwotny xorg.conf. Instalacja systemu kolejny raz raczej odradzam , rozwiazywanie problemow a nieobchodzenie to dobry sposob nauki. Skrypty przed uruchomieniem warto przeanalizowac, czy sa dla danej dystrybucji, wersji itp. Nie jestem ekspertem ale jakos sobie radze.
Co do beryla, compiza itp to nie sa to jeszcze w pelni dojrzale programy wiec zdarzaja sie pewne problemy chociaz widac juz postepy.
Podstwa to dobrze dobrane repozytoria. Warto na poczatek zablokowac mozliwosc aktualizacji kernela.
Powodzenia!

gracz

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-11-02, 17:27:35 »
nie dziala.....:( postepowalem zgodnie z wskazowkami ale niedziala. Poczas instalacji sterownika chce mi zmodyfikowac kernel'a za omoca GCC ale potem okazuje sie ze sciezka kernela jest zla i brakuje pliku kernel.h . nie potrafie zainstalowac tego sterownika:( chyba zabiore sie a latwiejszy system nawet mimo tego ze na JakiLinux.org polecali openSUSE 10.2 bo jezeli sama isntalacja sterownika wymagatyle pracy to co bedzie jesli bede chcial zainstalowac np. stworniki do mojej klwiatury bezprzewodowej:(

freerider

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-11-02, 17:45:27 »
doinstaluj z plyty OpenSuSE źródła jądra, są one wymagane przez sterownik nvidii

Bees

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-11-02, 17:46:14 »
Czy czytales jakis poradnik?
http://www.suse.de/~sndirsch/nvidia-installer-HOWTO.html#3
zapewne brak ci kompilatora
doinstalu go..
gcc
kernel-source
make
gcc

po instalacji
sax2 -r -m 0=nvidia

gracz

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-11-02, 17:52:12 »
Bees - tak korzystalem z tego poradnika (Moja karta to GF 7300GT - nie ma jje na tej liście czyli teoretycznie nie powininem postepowac zgodnie z ta druga czescia poradnika). gcc napewno zainstalowalem bo sterowniki Nvidi o niego prosily natomiast "make", "kernel-source" nie instalowalem. prosze powiedz mi gdzie mam wpisac ta komendę: "sax2 -r -m 0=nvidia"? bezposrednio do Programu terminala czy moze najpier mam wspiac "./NVIDIA ...[nazwa sterownika].run ?


freerider w jaki sposob mam doinstalowac zrodla jądra? poprzez YaST'a? Menadzer oprogramowania?


AAHHHHHAAA Cytat: " nvidia-gfxG01-kmp-"kernel-flavor" " - gdy wpisalem to w menadzerze oprogramowania by mi to zainstwalo to tego nie było, gdy wpisalem " nvidia-gfxG01-kmp " to juz znalazl i zainstalował normlanie

gracz

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-11-02, 19:51:46 »
Witam ponownie

Wykonalem jeszcze raz wszystkie kroki alecz przy aktywowoaniu komendy " sax2 -r -m 0=nvidia " system sie zawiesza co zrobic?

Bees

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-11-03, 11:57:57 »
Jezeli instalacje przeprowadziles przez yasta to komenda z sax nie jest potrzebna.
Dotyczylo to tylko instalacji w trybie tekstowym (telinit3) i to nie zawsze bo czasem instalator sam pytal czy aktywowac.
Pozdrawiam!

gracz

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-11-03, 13:43:52 »
Przepraszam ze zawracam Ci (Wam) tak głowę ale postepowanie zgodnie z tymi instrukcjami nic nie dało. W lini informacji o karcie graficznej zmienilo sie tylko to ze pisze "3D nieznany", i tylko to. Sterowniki zasintalwolay sie dobrze ale gdy wlaczam konfiguracje grafiki to w okienku od karty wykrywa mi tylko 24 Bity głebi kolorow a opcji nie ma sa jedynie jakies wartosci ktore moge zmienic na 1 lub 0, oraz po prawej stronie pole do zaznaczenia "w lewo",  "w prawo". Po wpisaniu komendy "sax2 -r -m 0=nv" system sie zawiesil (komenda ax2 -r -m 0=nvidia nie działa)

Bees

  • Gość
Nvidia GeForce 7300GT - nie działa 3D, potem system X (openSUSE 10.2)
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-11-04, 16:40:19 »
Jaki wynik daja polecenia:
glxinfo | grep direct
cat /etc/X11/xorg.conf | grep nv


glxgears
uruchom gre chromium na probe