Nowe posty

Autor Wątek: Źródło...  (Przeczytany 8331 razy)

arian

  • Gość
Źródło...
« dnia: 2005-08-19, 20:43:24 »
Witam serdecznie wszystkich. Mam problem z hasłem, którego nie zmieniłem przez głupotę podczas instalacji Gentoo. Poradzono mi, abym odpaił Linuxa w trybie single, zo z reszta starałem sie uczynić. Korzystajac z opcji edytowania dostepnej w Grubie miałem dopisac wyraz single w linii zaczynajacej się od \\'kernel\\'. No i tu sie zaczął problem. Samo dopisanie i zatwierdzenie oraz zbootowanie systemu nic nie dało. Być może robiłem to w sposób niewłaściwy. O to ta linia powiedzcie gdzie to dopisać by zaladować Gentoo w trybie single:
kernel /kernel-genkernel-x86_64-2.6.12-gentoo-r6 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/hda8

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

darvark

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-19, 20:49:52 »
uruchom jakegos live i chrootuj sie na zainstaowany dysk i sudo passwd root
przynajmniej w teori powinno zadzialac

arian

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-19, 23:55:59 »
2005-08-19 20:49:52 darvark napisał:

> uruchom jakegos live i chrootuj sie na zainstaowany dysk i sudo passwd root
 > przynajmniej w teori powinno zadzialac

A co jezeli nie moge sie chrootnac? Z tegp co widze to niby nie mam gdzie sie chrootnac mimo iz system istnieje. Do chrootniecia wydaje polecenie (takie jak przy instalacji): chroot /mnt/gentoo /bin/bash. Co najzabawniejsze ze podczas instalacji to działa. Reakcja jest taka: brak punktu montowania. HILFE!!!

arian

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-20, 00:30:28 »
P.S. Poprawka -> nie brak punktu montowania tylko brak pliku jub katalogu.

chmooreck

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-20, 08:18:30 »
2005-08-20 00:30:28 arian napisał:

> P.S. Poprawka -> nie brak punktu montowania tylko brak pliku jub katalogu.

mkdir /mnt/gentoo

mount -t auto /dev/dyskpartycjanaktorejmaszsystem

chroot /mnt/gentoo /bin/bash


bojleros

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-20, 09:53:27 »
Najlepiej uzyj jakiegoś livecd . Jak sie uruchomi to musisz sie zoriętowac czy jesteś na roocie i gdzie masz prawo do zapisu.

czy masz roota :

echo $UID
-jezeli zwróci zero to root jezeli nie to nieroot

Prawa zapisu bedziesz  miał w swoim katalogu domowym (najprawdopodobniej)

cd ~

i dalej zakładasz sobie katalog do którego podmontujesz system
 mkdir ~/system

teraz musisz do niego zamontować swoją partycje root

mount /dev/hda1 ~/system
!!!! przy czym hda1 to przykład , zastąp to zeby było zgodne z rzeczywistością

--chmooreck pisałeś bez punktu montowania co mogłoby skomplikoweac sprawe bo skąd wiadomo czy livecd mu zrobi wpisy w fstab jak nawet tak to kto wie gdzie mu sie to wtedy zamontuje

jezeli masz inne partycje np, na katalog home , tmp usr to podmontuj je do odpowiednich katalogów w ~/system/

musisz sobie jeszcze proca zrobić
mount -o bind /proc ~/sys/proc
(tu moze być bład :/ , nie pamietam dokładnie)

jak juz masz te smieci to tylko :

chroot ~/system /bin/bash

teraz tylko daj passwd i ustaw hasło

mysle ze to wszystko , podejzewam ze pam z gentoo nie bedzie robił cyrków

Malutka Alutka

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-08-19, 18:52:52 »
Witam serdecznie! Jestem bardzo początkującą użytkowniczką systemu Linux (dystrybucja Mandrakelinux 10.1) Mam bardzo słynny problem z kartą sieciową rt2400, ale żeby pozbyć się owego problemu potrzebuje źródła do jądrą w zwiąsku z tym czy ktoś może mi podać link do kernel-2.6.8.1-12-sources.rpm? Bardzo, bardzo Was proszę. Papa!

Stilgar

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-08-19, 19:02:58 »
> bardzo słynny problem z kartą sieciową rt2400,

hehehe, a dlaczego problem z kartą jest bardzo słynny? :D

jest serwis rpm.pbone.net, umozliwia latwe wyszukiwanie pakietow rpm. dobrze jest tez skonfigurowac sobie urpmi (poradnik w 'Nowych artykulach' po lewej), wtedy system sam bedzie mogl pobierac potrzebne pakiety z internetu. Poniewaz nie znalazlem tego pakietu ani w pbone.net ani w google.pl, wiec najlepiej bedzie zrobic tak:

wejsc na www.kernel.org, sciagnac odpowiednie jądro i rozpakowac je do /usr/src/linux

najlepiej zrobic to tak:
1. otwieramy konsole
2. wpisujemy su [ENTER] haslo roota
3. cd /usr/src (jesli tutaj krzyczy ze nie ma takiego katalogu, to trzeba dac mkdir /usr/src przedtem)
4. wget http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/linux-2.6.8.1.tar.bz2
5. tar -xjvf linux-2.6.8.1.tar.bz2
6. ln -sf linux-2.6.8.1 linux

i juz :-) źródełka są na miejscu. jak bys miala wiecej problemow, mozesz do mnie pisac na gg: 814151

Malutka Alutka

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-08-21, 11:23:25 »
Dziękuję Ci bardzo za pomoc, jednakże komenda w punkcie 6 nie wiem dlaczego nie działa :( Konsola wyświetla, że nie ma takiego pliku lub katalogu... Proszę o pomoc!

gomath

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-08-21, 11:38:25 »
Widocznie katalog nie nazywa się linux-2.6.8.1. Podstaw w to miejsce właściwą nazwę.

de_laurent

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-08-21, 12:44:25 »
2005-08-19 18:52:52 Malutka Alutka napisał:

> Witam serdecznie! Jestem bardzo początkującą użytkowniczką systemu Linux (dystrybucja
 > Mandrakelinux 10.1) Mam bardzo słynny problem z kartą sieciową rt2400, ale żeby pozbyć się
 > owego problemu potrzebuje źródła do jądrą w zwiąsku z tym czy ktoś może mi podać link do
 > kernel-2.6.8.1-12-sources.rpm? Bardzo, bardzo Was proszę. Papa!

Nie wiem jak wyglada to w Mondrajku, ale chyba te zrodla o ktore sie tutaj rozchodzi powinny byc na ktorejs z plyt instalacyjnych?? Przeszukaj wiec plyty!

Malutka Alutka

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-08-21, 13:12:32 »
Przeszukałam płytki, znalazłam paczkę kernel-2.6.8.1-12.rpm. Ale instaluje mi się ona do /lib/modules/ a nie do /usr/src/ co ma z tym zrobić? Jak odróżnić źródło od jądra?

"Widocznie katalog nie nazywa się linux-2.6.8.1. Podstaw w to miejsce właściwą nazwę."
Problem polega właśnie na tym, że ten katalog właśnie tak się nazywa... a mimo to komenda:
ln -sf linux-2.6.8.1 linux
nie działa... :(

Jeszcze raz proszę o pomoc i dziękuje za rady.

gregus

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-08-21, 13:57:29 »
2005-08-21 13:12:32 Malutka Alutka napisał:

> Przeszukałam płytki, znalazłam paczkę kernel-2.6.8.1-12.rpm. Ale instaluje mi się ona do
 > /lib/modules/ a nie do /usr/src/ co ma z tym zrobić? Jak odróżnić źródło od jądra?
 >
 > "Widocznie katalog nie nazywa się linux-2.6.8.1. Podstaw w to miejsce właściwą
 > nazwę."
 > Problem polega właśnie na tym, że ten katalog właśnie tak się nazywa... a mimo to komenda:
 > ln -sf linux-2.6.8.1 linux
 > nie działa... :(
 >
 > Jeszcze raz proszę o pomoc i dziękuje za rady.

próbujesz zainstalować pakiet z gotowym skompilowanym kernelem a tymczasem musisz zainstalować pakier kernel-source-2.6.8.1 i coś tam dalej.

wojtekm

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-08-21, 16:13:29 »
2005-08-21 11:23:25 Malutka Alutka napisał:

> Dziękuję Ci bardzo za pomoc, jednakże komenda w punkcie 6 nie wiem dlaczego nie działa :(
 > Konsola wyświetla, że nie ma takiego pliku lub katalogu... Proszę o pomoc!

Zwróć uwagę, czy dobrze wpisujesz nazwę, użyj klawisza TAB, który ci automatycznie będzie podpowiadał/dopełniał nazwę. Zobacz, czy nie ma tam już jakiegoś wcześniejszego kalatalogu 'linux' i ew. go usuń 'rm -rf linux' i wtedy wykonaj dowiązanie (pkt. 6).
Ostatecznie jak nie zrobisz tego dowiązania i po prostu skompilujesz kernel w katalogu linux-2.6.x.y to też się nic nie stanie i wszystko będzie działać. To jest raczej konwencja dla innych programów, które czasem potrzebują dostępu do źródeł kernela i go tam szukają przy kompilacji.

Wojtek

żaba

  • Gość
Źródło...
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-08-21, 20:02:09 »
W mandrake jest centrum sterowania tam jest graficzny instalator rpm i pakietów.
Mósisz wejść w niego będziesz mieć okienko szukania wpisz tam kernel wyświetli ci parę opcji wybiesz ten z którego kożystałaś przy instalce tylko dopisek suroce podświel go i innstaluj, prawdopodobnie będzie prosił o trzecią płyte instalacyjną.