Nowe posty

Autor Wątek: Co na starocia?  (Przeczytany 8507 razy)

mrbox

  • Gość
Co na starocia?
« dnia: 2007-10-25, 15:49:31 »
Witam.
moj problem wyglada nastepujaco, mam baaardzo starego laptopa(P1 133mhz, 16mb ram, 2GB, brak czytnika cd[!]) i potrzebuje zainstalowac na nim linuxa-glownym celem jest programowanie, czyli gcc obowiazkowe no i fajnie by bylo jakby jakas przegladarka w trybie graficznym ruszyla(ale to juz nie jest obowiazkowe,tylko powiedzmy takie widzimisie). zatem moje pytanie brzmi-jaka dystrybucja podola takiemu gratowi?no i pytanie drugie-jaka jest szansa ze bedzie sie dalo zainstalowac distro z dyskietek w zwiazku z brakiem cd?

z gory dzieki,
Mr Box

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Co na starocia?
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-10-25, 18:23:46 »
Procek nie jest problemem, co najwyżej by ci muliło :) 2 GB dysku starczy w zupełności. Gorzej z RAMem. Wiele środowisk graficznych wymaga tylko dla siebie więcej :/ Zatem jakieś popularne distro odpada.

Damn Small Linux ( http://damnsmalllinux.org/ ) powinien być ok. Ma środowisko graficzne ("Fluxbox and JWM window managers"), a w wymaganiach jest napisane, że 16 MB RAMu wystarczy.

mrbox

  • Gość
Co na starocia?
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-10-25, 20:38:26 »
Wiem ze jakies popularne distro odpada,na wodotryski tez nie mam co liczyc i tez zaczalem probowac dls'a instalowac przez net ale jakos nie idzie:/

Jak cos mi sie uda wskorac to opisze tutaj dla przyszlych pokolen.

norbert_ramzes

  • Gość
Co na starocia?
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-10-25, 22:00:41 »
Na twoim miejscu zainstalowałbym Debiana i przy instalacji nie zaznaczyłbym "środowiska graficznego" a potem doinstalowałbym (albo ręcznie skompilował z opcjami: -Os -s -march=686(albo i686) -pipe -fomit-frame-pointer) iXsa, "gnome-^&$&^$(zapomniałem... tak czy siak chodzi o najważniejsze pakiety)".

Przy ręcznej instalacji, pomijając fakt że *-dev będą przez chwilę trochę zajmować, najważniejsze (iXsowe) rzeczy to qt, gtk, xserver-xorg, metacity, xterm, gnome-panel, nautilus, gnome-terminal

Ale na takim sprzęcie raczej nie instalowałbym iXsów.

TheUsh

  • Gość
Co na starocia?
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-10-25, 22:37:23 »
Cytat: norbert_ramzes
Na twoim miejscu zainstalowałbym Debiana i przy instalacji nie zaznaczyłbym "środowiska graficznego"(...)
Debian nie zainstaluje się nawet przy 32mb ramu, potrzebne jest co najmniej 64, a na tym komputerze jest tylko 16mb, więc nie da rady :P

mrbox

  • Gość
Co na starocia?
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-10-25, 23:47:17 »
Dzieki za porady ale chyba(instalacja sie jeszcze nie skonczyla) sobie juz poradzilem z problemem.Caly opis jest na stronie http://damnsmalllinux.org/wiki/index.php/Floppy_Only_Install_with_Netcard_%28Poormans_Install%29 ale w skrocie wyglada to tak:najpierw zrobilem sobie dwie bootowalne dyskietki z distro 'BGRescue',jak sie zaladowal to wykryl polaczenie z internetem przez karte sieciowa(Xircom). Pozniej czas na sciagniecie wgetem http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/damnsmall/current/frugal_lite.sh. Nastepnie trzeba wyjac dyskietke i lecimy z partycjami-wywalilem fdiskiem wszystkie na ktorych byl windows i utworzylem dwie nowe formatujac je na ext2. Iteraz zaczely sie powazne schody-kiedy w vi zmienilem to co tam napisali(linia 4 i 5) to po uruchomieniu skryptu wyskakiwaly jakies bledy o za duzej ilosci srednikow i tym podobnych rzeczy-musialem wywalic polowe instruklcji warunkowych i reznie ustawic wszystkie sciezki dostepu do serwera Damn Small Linux. Po wielokrotnych probach i poprawkach skrypt sie poprawnie uruchomil i w tym momencie jest sciagniete 24% z DSL'a. Jak sie cos pozmienia to bede informowal.

Aha-i instalacja debiana przez net nie udala sie,nie potrafil wykryc karty sieciowej;)

Jak juz ten DSL sie zainstaluje to mysle ze bede Was meczyl idiotycznymi pytaniami bo wbrew pozorom jestem newbie.:)

pozdrawiam,
Mr Box :)

chmooreck

  • Gość
Co na starocia?
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-10-26, 08:23:48 »
Cytat: mrbox
wywalilem fdiskiem wszystkie na ktorych byl windows i utworzylem dwie nowe formatujac je na ext2.
koniecznie załóż też partycje typu swap (i oczywiście ja uaktywnij) - z tą ilością ramu wydaje mi się to absolutnie niezbędne ;-)

micu

  • Gość
Co na starocia?
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-10-26, 12:01:45 »
Cześć,

Co do RAMu to zgadzam się z przedmówcami - 16 MB to bardzo mało, szczególnie gdy chcesz mieć środowisko graficzne i wykorzystywać kompilator.
Zasadniczo, nie daj się nikomu namówić na kompilację jakichkolwiek składników systemu :-)) - chyba, że masz bardzo dużo czasu i swapa (jak wspomniał chmooreck). Instaluj gotowe oprogramowanie z paczek (tzn pakietów).
Aha, dla P1 133MHz docelowa architektura to i586 a nie i686.

Pozdrawiam
Micu

PS. Chciałem Ci polecić Slackware ale widzę, że już znalazłeś DSL :-)

ankul

  • Gość
Co na starocia?
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-10-27, 12:12:08 »
Witam

Kiedyś, szukając dla Siebie nalepszego distro
trafilem na:
http://delili.lens.hl-users.com/
DeLi Linux

Cytat ze strony:
The trick is, that DeLi Linux uses only "lightweight" alternative software. If you are looking for the newest KDE, GNOME or Mozilla, DeLi Linux will not make you happy. The test computer is a 486 laptop with 16 MB RAM, and all apps which comes with DeLi Linux are running smoothly.

Krótko mówiąc - "bez bajerów" ale działa "gładko" an starych komputerach - do czego
został stworzony
Warto go porównać z Damn Small ze względu na ilość pakietów i sposób instalacji...

PAX