Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: GTK - przeglądanie plików jak w Lynksie  (Przeczytany 5331 razy)

arctgx

  • Gość
GTK - przeglądanie plików jak w Lynksie
« dnia: 2007-10-13, 16:11:45 »
Od kupy lat mam w Midnight Commanderze włączone poruszanie się po drzewie katalogów "jak w Lynksie", tzn. strzałka w lewo przenosi do katalogu wyżej, strzałka w prawo wchodzi do zaznaczonego katalogu. Jest to dla mnie bardzo wygodne, tym bardziej, że nie znoszę podwójnego klikania.

Chciałbym ustawić sobie w przeglądarce plików GTK takie poruszanie włączyć. Może źle to nazywam - chodzi mi np. o okno wyboru plików w Gimpie czy Firefoksie.

Oczywiście w QT, WxGTk też bym chciał...

Jest to w którymś przypadku możliwe bez modyfikacji źródeł?

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
GTK - przeglądanie plików jak w Lynksie
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-10-13, 16:23:42 »
To chyba zależy od aplikacji. Z tego co widzę to w gimpie można ustawić skróty klawiszowe do zarządzania plikami.

M.

arctgx

  • Gość
GTK - przeglądanie plików jak w Lynksie
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-10-13, 16:40:21 »
Gimp to szczególny przypadek, ja szukam możliwości powiedzenia całej GTK2.0 (ew. innym bibliotekom) w jakimś pliku konfiguracyjnym, by jej przeglądarka działała w ten sposób.

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
GTK - przeglądanie plików jak w Lynksie
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-10-13, 16:45:34 »
Ja bym szukał w:
xset
oraz plik .xmodmap
ale czy to dobra droga?
http://maemo.org/community/wiki/HowTo_SetupKeyboard

M.

jk33

  • Gość
GTK - przeglądanie plików jak w Lynksie
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-10-13, 17:00:43 »
http://library.gnome.org/devel/gtk/unstable/GtkFileChooser.html

Tu jest taka sekcja key bindings, jest przykład jak ustawić własne klawisze przez plik .gtkrc-2.0.

pozdrawiam, Janek

arctgx

  • Gość
GTK - przeglądanie plików jak w Lynksie
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-10-13, 17:23:16 »
Dzięki! Na pierwszy rzut oka widzę, że będzie się czym bawić w ~/.gtkrc-2.0. Fajnie, że z poziomu użytkownika można sobie eksperymentować.

Ile jeszcze jest takich programów i bibliotek, które wydają się być niekonfigurowalne, a w rzeczywistości można je do swoich potrzeb dopasować...

Jeśli ktoś ma pojęcie o wxGTK i podobnych, też czekam na podpowiedzi.

arctgx

  • Gość
GTK - przeglądanie plików jak w Lynksie
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-10-13, 19:23:35 »
Coś takiego
binding "lynx"
{
        bind    "Left"  
        {
                "up-folder" ()
        }
}

class "GtkFileChooserDefault" binding "lynx"
nie działa, a to dlatego, że nie mogę dać samego "Left", a muszę go poprzedzić Altem lub którymś z podanych w tekście klawiszy (http://library.gnome.org/devel/gtk/unstable/gtk-Resource-Files.html#id2826063).

Alt+Left mógłbym jeszcze przyjąć. Nie znalazłem jednak nazwy sygnału dla wejścia do podświetlonego katalogu (żeby Alt+Right działał jak Enter). Trochę kulawy na razie spacer po drzewie katalogów.

jk33

  • Gość
GTK - przeglądanie plików jak w Lynksie
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-10-13, 22:24:34 »
binding "my-own-gtkfilechooser-bindings" {
bind "Right" {
"activate-default" ()
}

}

class "GtkFileChooserDialog" binding "my-own-gtkfilechooser-bindings"
!Na dole jest GtkGileChooser*Dialog*!

Sygnał activate-default jest dziedziczony z widgetu GtkWindow, dlatego trzeba ustawić dla widgetu GtkFileChooserDialog. Działa to tak, jakbyś nacisnął OK w okienku wyboru pliku.

arctgx

  • Gość
GTK - przeglądanie plików jak w Lynksie
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-10-14, 02:53:18 »
To działa, choć poza nazwą własną zerżnąłem od Ciebie ten kod, a sam nie doszedłbym do niego.

Rzeczywiście, nie zwrócił mojej uwagi GtkFileChooserDialog, ale gdyby nawet, to na stronie mu poświęconej nie znalazłbym nic o sygnale activate-default. A zapewne prędzej poddałbym się, nim załapałbym jakie własności dziedziczone są skąd i że w ogóle trzeba szukać odwołań do innych miejsc. Na razie nie mam pojęcia, jak zorientować się w hierarchii takich obiektów (czy jak by to zwać).

Po napisaniu tego przyjrzałem się tym opisom i trafiłem nawet dosłownie na coś takiego jak "Object Hierarchy" i poznajdywałem, gdzie co leży. Dzięki temu widzę klocki GTK w sposób bardziej uporządkowany, choć pewnie nie tak prędko będę mógł z nich samodzielnie robić użytek. Nie zawsze jestem w stanie rozróżnić, co mógłbym użyć w .gtkrc, a co jest tylko wycinkiem ze źródeł.