Nowe posty

Autor Wątek: pomoc tacka systemowa  (Przeczytany 14647 razy)

djszczawik

• Gość
pomoc tacka systemowa
« dnia: 2007-10-19, 18:31:34 »
witam przez przypadek zamknąłem tackę systemowa i nie wiem jak ja włączyć pomóżcie.....

[edit TheUsh]: Poprawiłem błędy ortograficzne

TheUsh

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-10-19, 18:35:48 »
prawy przycisk myszy na panelu -> dodaj aplet -> tacka systemowa =.='

djszczawik

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-10-19, 20:09:08 »
dziekuje bardzo udała sie.. ale teraz mam kolejny problem bo jak np minimalizuje okno to znika i niema na pasku...wie ktos jak to zrobic??

MichL

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-10-19, 23:17:43 »
Gnome ??

norbert_ramzes

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-10-20, 01:49:33 »
Jeśli to Gnome to naprawia się taki problem(po eksperymentach) podobnie do tego co napisał TheUsh, a jeśli co innego to niewiem :roll:

djszczawik

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-10-20, 14:37:35 »
dzieki juz jakos sobie poradziłem w ten sposob jak napisał kolega wczesniej...mam jeszcze takie pytanie co zrobic by miec dostep do kopiowania i wklejania plikow w katalogu user/share/apps/.... bo chciałem np wklejc skorki winappa do otwarzacza i wyskakuje ze niema dostepu..jak zrobic by był ten dostep...

norbert_ramzes

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-10-20, 18:50:13 »
hmmm takiego prostego pytania to ja sie nie spodziewałem, mogłeś przecież poszukać w np google.

W każdym bądź razie Linux słynie między innymi z dobrych zabezpieczeń i stabilności a ty zapewne nie jesteś zalogowany jako root który może w zasadzie wszystko zrobić(ala Admninistrator) i nie masz uprawnień do zapisu albo nawet otworzenia katalogu.
Jak chcesz aby wszyscy mieli nieograniczony dostęp do danego katalogu to zaloguj się jako root i zmień uprawnienia w ten sposób:
su (musisz podać hasło root'a)
chmod 777 /usr
chmod 777 /usr/share
chmod 777 /usr/share/apps
i tak dalej
A potem jak skopiujesz to co chciałeś to wyloguj się: logout albo exit

djszczawik

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-10-24, 16:07:18 »
dzieki bardzo...a teraz kto mi powie dlaczego nie moge wejsc na czat??na interie? niby okno sie otwiera moge wpisac nick ale dalej nic nie idzie..

norbert_ramzes

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-10-25, 19:21:56 »
Tamten mój powyższy przykład nie jest zbyt dobry ze względów bezpieczeństwa, ale to tylko przykład. Radzę poczytać coś o uprawnieniach.

Co do czatu, problem z javą albo z przeglądarką. Sam nie używam ani czatów ani javy więc nie wiem.

djszczawik

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-10-25, 21:21:15 »
ahas..no szkoda...instalowałem jave ale niewiem czy dobrze...bo jak pracowałem pod windowsem to jak włanczałem czat to pokazywła sie ikona javy a tu nic niema..

Brix

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-10-25, 22:00:30 »
Cytat: djszczawik
instalowałem jave ale niewiem czy dobrze...
Ale tylko na interii, czy w ogóle java Ci nie działa poprawnie? I jak ją zainstalowałeś, co to za wersja?

Ja akurat mam javę (1.6.0 sun) najzwyczajniej i najprościej w świecie zainstalowaną z repozytorium (przez rpmdrake) i chyba działa dobrze :)

PS. Jak na mój gust masz już dość starą wersję Mandrivy.

djszczawik

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-10-28, 15:43:39 »
no wogle java mi nie działa niewiem jak zainstalowac...mecze sie juz jakis czas i niemam juz siły...moze napisze ktos dobrze jak to zrobic..

norbert_ramzes

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-10-28, 18:11:29 »
włanczałem
...

no wogle java mi nie działa niewiem jak zainstalowac...mecze sie juz jakis czas i niemam juz siły...moze napisze ktos dobrze jak to zrobic..
Spróbuj najpierw z paczki.

Brix

• Gość
pomoc tacka systemowa
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-10-28, 21:58:26 »
Tylko cały problem polega na tym, że w poprzednim poście już praktycznie napisałem jak zainstalować Javę... :/

Jeżeli go nie rozumiesz, to chyba powinieneś zacząć od początku...

A więc:

1. Jeśli chcesz używać Mandrivy, naprawdę zainstaluj nowszą wersję. Mam tak złą opinię o 2007.0, że nawet nie widzę sensu, by pomagać komuś, kto używa tej wersji.

2. Zapoznaj się z graficznym instalatorem pakietów "rpmdrake" (i jak w ogóle się instaluje oprogramowanie w Mandrivie)

3. Poszukaj informacji jak skonfigurować urpmi (aby można było ściągać pakiety z internetu) oraz jak zaktualizować system.

To są absolutne podstawy, które trzeba znać.