Nowe posty

Autor Wątek: Czas na jakiś porządny system  (Przeczytany 6920 razy)

Webbaq

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« dnia: 2007-10-17, 17:37:26 »
Zdobyłem dysk 850MB dysk jest chyba pusty bo po podłączeniu go i włączeniu komputera pokazują się cyfry 99 99 99 99 ........ (i tak w nieskończoność)
wydaje mi się, że to dowód na to, iż dysk jest pusty

Pierwszą dystrybucją o jakiej pomyślałem był SLAX
niestety po ściągnięciu z oficjalnej strony wersji Live (z której chciałem go zainstalować)
system nie chce się załadować (chyba jest coś nie tak z rozdzielczością bo mój monitor wariuje...) dokładniej była to wersja "Slax kill bill"

chciałbym zainstalować go na tym dysku ale chciałbym was prosić o jakąś wersję live która działa poprawnie i z której da się zainstalować system

acha... a może zmieściło by się na tym ubuntu (to by było najlepsze wyjście) lub Puppy linux (to chyba się zmieści ale nie wiem jak przegrać go z live na dysk...)

a może znacie jakiegoś przyjaznego Debiana którego dało by się zainstalować najlepiej tak jak ubuntu...?

uff jak zwykle mam dużo problemów i dylemat...

Pomożecie?

Pozdrawiam W.

norbert_ramzes

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-10-17, 18:52:10 »
Cytat: Webbaq
Zdobyłem dysk 850MB dysk jest chyba pusty bo po podłączeniu go i włączeniu komputera pokazują się cyfry 99 99 99 99 ........ (i tak w nieskończoność)
wydaje mi się, że to dowód na to, iż dysk jest pusty
Mnie się wydaje że to jest dowód na to że dysk ma zimne luty i bios przez to "wariuje".

Webbaq

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-10-17, 19:05:41 »
Przepraszam za skrót myślowy

chodziło mi o to, że włączyłem komputer i po kilku sekundach komputer poinformował mnie, że nie wykryto dysku z systemem i dopiero potem wyskoczyły te 99 99 ...

a co możecie mi poradzić w kwestii tego systemu?

norbert_ramzes

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-10-17, 19:25:56 »
Ja używam Debiana. Jak jesteś początkujący wybierz Ubuntu.

... Powtarzam to chyba 200 raz ;)

Webbaq

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-10-17, 19:31:17 »
a Ubuntu zmieści się na 850MB?

jeśli tak to która wersja bo mam w domu live CD 7.05 PL
i przy instalacji jest napisane, że jest potrzebne ponad 2GB

norbert_ramzes

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-10-17, 20:45:38 »
Ubuntu chyba nie, ale Debian na pewno.

Webbaq

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-10-17, 22:51:55 »
a znasz może jakąś przyjazną wersję Debiana najlepiej wersję PL
byłbym wdzięczny gdybyś podesłał mi jakąś stronę z której można pobrać ISO do stworzenia Live CD z którego można by było zainstalować system na dysku

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-10-17, 23:07:56 »
wejdź na www.debian.org - tam znajdziesz wszystko co trzeba. Jeśli chodzi o wersję językową, to w Linuksie wybiera się ją podczas instalacji - na płycie są dostępne różne wersje językowe (możesz zainstalować kilka naraz, z czego jeden będzie domyślny; jeśli chcesz zmienić język, to robisz to przed zalogowaniem do systemu - w oknie logowania jest menu, w którym możesz to zrobić).

No ale (jak wspomniano wcześniej) jeśli jesteś początkującym użytkownikiem Linuksa, albo nie chcesz się bawić w konfigurowanie systemu zbyt często, to lepiej wybierz prostszą dystrybucję (Debian jest przeznaczony raczej dla bardziej zaawansowanych). Na przykład takie Ubuntu, które jest oparte na Debianie. Chociaż nie wiem czy się zmieści na 850MB dysku. W każdym razie na www.jakilinux.org masz porównanie różnych dystrybucji i tam możesz łatwiej znaleźć tą, która będzie Ci odpowiadać najbardziej.

Webbaq

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-10-18, 16:13:53 »
Dlaczego ja zawsze do ...+#$.... (no nieważne) muszę mieć pecha

-ściągnąłem plik debian-40r1-i386-CD-1.iso
-ze strony: http://ftp.pl.debian.org/debian-cd/current/i386/iso-cd/
-wypaliłem obraz płyty
-włożyłem płytę do komputera z pustym dyskiem
-wpisałem installgui [enter] (polecenie do instalacji graficznej)
-zainstalowałem system podstawowy (bez konfigurowania sieci- zajmę się tym jak system zadziała)
-nie użyłem serwera lustrzanego (po co mi to...? a poza tym nie dało się bo nie miałem skonfigurowanego internetu)
-zacząłem instalować środowisko graficzne
i niestety NIE UDAłO SIĘ!!!  (jak to możliwe??????)
-nie dało się też zainstalować GRUBA!

więc najprościej mówiąc musiałem zakończyć instalację i nadal nie mam działającego systemu :( :( :(


może to dysk jest za mały?? (choć na stronie jozek.zgora.pl pisało, że debianowi wystarcza 200MB a ja mam 850!!! :-/ )

a może warto pobrać jakąś starszą wersję debiana? ... tylko skąd...?

Może jednak istnieje jakaś dystrybucja z którą nie miałbym problemów??

arctgx

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-10-18, 16:50:23 »
Kiedy używałem jeszcze LILO zamiast GRUBa, stada dziewiątek (a raczej dziewięćdziesiątek dziewiątek :)) mnożyły się, po usunięciu zawartości partycji zawierającej "/" a przynajmniej plików potrzebnych do działania LILO. Ale przed ciągiem liczb, na samym początku, było jeszcze "L" (a normalnie byłoby "LILO" przez ułamek sekundy), co oznaczało, że LILO ruszył tylko w kawałku i czegoś mu brak.

Można o tych etapach w dokumentacji LILO poczytać, ale nie wiem czy jest potrzeba.

W każdym razie "dziewiątki" to jeszcze nie dowód, że "dysk jest pusty"! Na sektorze rozruchowym prawdopodobnie nie zostało wyczyszczone LILO (jeśli przed dziewiątkami masz "L")  i stąd one mogą być. Wystarczy czasem na nowo skonfigurować program rozruchowy.

rysiekmus

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-10-19, 13:48:15 »
Cytat: Webbaq
a znasz może jakąś przyjazną wersję Debiana najlepiej wersję PL
byłbym wdzięczny gdybyś podesłał mi jakąś stronę z której można pobrać ISO do stworzenia Live CD z którego można by było zainstalować system na dysku
Cześć,
a może cdlinux.pl ? Ja dość dawno temu to miałem i system był całkiem niezły, była też instrukcja jak to zainstalować na dysku twardym.
http://www.cdlinux.pl/

Pozdrawiam,

Rysiek

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-10-19, 20:01:13 »
Cytat: Webbaq
Dlaczego ja zawsze do ...+#$.... (no nieważne) muszę mieć pecha

-ściągnąłem plik debian-40r1-i386-CD-1.iso
-ze strony: http://ftp.pl.debian.org/debian-cd/current/i386/iso-cd/
-wypaliłem obraz płyty
-włożyłem płytę do komputera z pustym dyskiem
-wpisałem installgui [enter] (polecenie do instalacji graficznej)
-zainstalowałem system podstawowy (bez konfigurowania sieci- zajmę się tym jak system zadziała)
-nie użyłem serwera lustrzanego (po co mi to...? a poza tym nie dało się bo nie miałem skonfigurowanego internetu)
-zacząłem instalować środowisko graficzne
i niestety NIE UDAłO SIĘ!!!  (jak to możliwe??????)
-nie dało się też zainstalować GRUBA!
Więc tak. Oczywiście, że są dystrybucje, w których wszystko idzie zrobić prościej.

Co do Debiana, to jak instalujesz to nie instaluj tylko systemu bazowego, ale też środowisko graficzne. tak będzie prościej. a jeśli nie odpowiada ci gnome jako środowisko graficzne, to ściągnij inną płytę (będzie oznaczona kde albo xfce). a serwer lustrzany jest po to żeby móc instalować oprogramowanie z internetu zamiast z kilkunastu płyt CD (ewentualnie trzech DVD).

A jakie to połączenie z tym internetem, że nie skonfigurowałeś podczas instalacji? tak jest po prostu prościej (chyba że masz np. pppoe to z tym są chyba problemy podczas instalacji debiana i trzeba skonfigurować po instalacji).

Webbaq

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-10-22, 22:32:56 »
Chodziło mi głównie o to środowisko graficzne....
ja bardzo pragnąłem go zainstalować ale się nie dało... po prostu nie chciało się zainstalować :(
czy to wszystko (sys podstawowy i gnome) na 100% zmieści się na 850MB??
a może dysk trzeba jakoś fizycznie przestawić?

PS.  Jeśli chodzi o internet to mam router, który chyba nie działa pod linuxem... więc podczepię sobie modem z neostrady (ale chciałem to zrobić już po zainstalowaniu systemu i gnome-a)

  • Gość
Czas na jakiś porządny system
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-10-23, 21:35:50 »
to czy router współgra z linuksem zależy tylko od konfiguracji routera (nie musi na nim być zainstalowany linux) i linuksa. Jednak o szczegóły mnie nie pytaj:P

co do dysku, to bardzo możliwe, że 850MB to jednak za mało na Debiana z Gnomem. DSL spróbuj zainstalować - powinien się zmieścić