Nowe posty

Autor Wątek: Pidgin - problem na Mandrivie  (Przeczytany 11514 razy)

viii

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« dnia: 2007-10-15, 04:23:32 »
Mam problem z zainstalowaniem Pidgina na Mandrivie Xtreme. Otóż jako root wpisuję w konsoli "./configure", wszystko idzie tak jak powinno, a potem "make" i tu jest problem. Konsola twierdzi, że nie ma co "make". Co mam robić?

xavery

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-10-15, 10:19:10 »
Zainstalować make:) Najlepiej przez urpmi. Ale jeżeli można zainstalować make przez urpmi to dlaczego nie można byłoby zainstalować tą samą drogą pidgin'a?:)

viii

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-10-15, 15:15:50 »
xavery, możesz powiedzieć coś więcej, bardziej po "łopatowemu"? :D

toranaga

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-10-15, 15:33:30 »

xavery

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-10-16, 12:00:01 »
Cytat: viii
xavery, możesz powiedzieć coś więcej, bardziej po "łopatowemu"? :D
Dawno temu w technikum miałem profesora Łopatę (tak się nazywał). Jego "łopatowe" tłumaczenie czasami było dość bolesne:) No ale to było przed epoką politycznej poprawności i nietykalności cielesnej:)
A co do urpmi - to jest zarządca oprogramowania już skompilowanego i zapaczkowanego dla użycia do konkretnego systemu. Zbiory paczek (dla Mandrivy taki zbiór to pewnie kilkanaście tysięcy plików) zlokalizowane są na serwerach http/ftp/rsync etc... Zamiast kompilować własnoręcznie oprogramowanie bez wyraźnej potrzeby (np. edukacyjnej) zdecydowanie korzystniej jest skonfigurować taki zbiór (repozytorium) i cała instalacja odbywa się przez wydanie komendy: urpmi pidgin. Zresztą zajrzyj na stronę którą podał Ci Toranaga (także z linkiem Easy Urpmi) - znajdziesz tam wszystkie informacje. A jeśli czegoś nie załapiesz to pytaj.

viii

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-10-16, 19:36:23 »
okej, zrobiłem urpmi, zadowolony wklepuję w konsoli komendę "urpmi make" i... nic... nie ma takiego pakietu :/

a w centrum sterowania gdzie muszę wejść aby zainstalować to make? bo jak w tą pierwszą instalację oprogramowania wchodzę, w wyszukiwarce wpisuję "make" to wyświetla mi 2 rzeczy, które są zainstalowane...

viii

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-10-16, 19:41:14 »
wcześniej napisałem, że "Konsola twierdzi, że nie ma co "make""

nie wiem czy mnie źle nie zrozumieliście, chodziło mi o

make: *** Nie podano obiektów i nie znaleziono makefile. Stop.

toranaga

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-10-16, 21:58:44 »
No ok... Jesteś pewien, że ./configure nie wyrzucił żadnych błędów?
Jeśli nie wyrzucił to nie wiem co jest nie tak i nie będę zgadywał.

Dlaczego jednak uparłeś się na kompilację Pidgina? Przez urpmi spróbuj go zainstalować... Możliwe, że ciągle w repozytoraich jest pod starą nazwą (i w nieco starszej wersji) jako Gaim.

Kiedyś, jak bawiłem się Mandrake'em jeszcze, to czasami instalowałem RPMy innych dystrybucji (są na stronie Pidgina) - ale to chyba krok desperacki nieco :)

viii

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-10-17, 01:17:38 »
faktycznie, jest error podczas wykonywania ./configure a mianowicie:

The msgfmt command is required to build libpurple.  If it is installed
on your system, ensure that it is in your path.  If it is not, install
GNU gettext to continue.

toranaga

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-10-17, 09:43:48 »
Skoro się uparłeś na kompilację to przygotuj się na trochę szamotaniny...

Skrypt ładnie Ci powiedział czego mu brakuje i co zrobić dalej.
Żeby zbudować najważniejszy elemet Pidgina - bibl. libpurple - potrzebne mu jest polecenie msgfmt. Zakładam, że nie jest u Ciebie zainstalowane w niestandardowej ścieżce, więc po prostu musisz zrobić to o co prosi skrypt - zainstalować gettext żeby kontynuować.

Jak już Ci się uda z gettextem, nie zdziw się kiedy będzie chciał jeszcze czegoś...

Jeśli kiepsko u Ciebie z angielskim to będzie Ci trudniej.

xavery

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-10-17, 10:08:54 »
Cytat: viii
wcześniej napisałem, że "Konsola twierdzi, że nie ma co "make""

nie wiem czy mnie źle nie zrozumieliście, chodziło mi o

make: *** Nie podano obiektów i nie znaleziono makefile. Stop.
Rzeczywiście, źle zrozumiałem. make nie ma nic do roboty, bo skrypt conifgure który ma stworzyć plik Makefile zakończył się błędem.
Na spokojnie skonifguruj sobie urpmi do pracy z głównymi repozytoriami (main, main-updates). W tym celu użyj http://easyurpmi.zarb.org. Serwis ten generuje gotowe do wklejenia komendy które konfigurują urpmi do pracy z sieciowym repozytorium (zakładając, że masz dostęp do sieci). Jeśli próbowałeś zainstalować make i otrzymałeś wiadomość, że urpmi nie może znaleźć make to moim zdaniem repozytoria są nieprawidłowo skonfigurowane.
Jeśli jednak już nie chcesz korzystać z urpmi to przynajmniej zaciągnij z ręcznie z repozytoriów Mandrivy (lub z płytki) paczki rpm i zainstaluj je ręcznie (np. rpm -Uvh pidgin_nr_wersji_rpm). Jeśli będzie brakować zależności to i tak lepiej dociągnąć kolejny pakiet rpm niż kolejną paczkę kompilować. Tak jak mówiłem - kompilacje zostaw do realizacji swoich ambicji programistycznych a nie użytkowych.

viii

  • Gość
Pidgin - problem na Mandrivie
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-10-17, 14:56:25 »
szczerze powiedziawszy, to nie uparłem się na kompilację ale po prostu kompletnie nie miałem pojęcia jak to inaczej zrobić.

przeczytałem jeszcze raz, pomyślałem, i przez konsolę za pomocą urpmi zainstalowałem gaim-a.

było to protsze niż myślałem, parę stuknięć w klawiaturę :P w każdym razie już jest wszystko ok, a z mandrivy jestem bardzo zadowolony.


dziękuję wam bardzo za pomoc, widać że chcecie pomóc a nie tylko pisać żeby posta nabić jak robią ludzie na innych forach :) wiszę wam piwo.