Nowe posty

Autor Wątek: Dobry artykuł o Linuksie - - poszukiwany  (Przeczytany 4206 razy)

axlinux

  • Gość
Dobry artykuł o Linuksie - - poszukiwany
« dnia: 2007-10-11, 22:35:32 »
Przeszukiwałem sieć starając się znaleźć kilka konkretnych tekstów o Linuksie. Nie chodziło mi aby znaleźć tekst w którym autorzy piszą Linux jest fajny bo może więcej niż Windows albo co to w ogóle jest... Chcę znaleźć tekst który szczegółowo odpowiedział by mi na podstawowe pytania budowy Linuksa tzn co siedzi w katalogach i co to właściwie tam jest. Jak Linux rozpoczyna pracę jak stworzyć własną dystrybucję co do tego jest potrzebne.  Opis modułów itp...więc proszę o jakieś linki :)

Bardzo dziękuje ludziom, którzy wrzucą tutaj kilka fajnych linków (dla ciekawskiego studenta informatyki powinno wystarczyć)

 :D

opioom

  • Gość
Dobry artykuł o Linuksie - - poszukiwany
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-10-11, 22:43:35 »
To szkoda że ciekawski student informatyki nie umiał przejrzeć tej strony i znaleźć np:
http://newbie.linux.pl/?id=article lub http://newbie.linux.pl/?id=faq
Jak to ciekawski student informatyki przeczyta to myślę że będzie miał wystarczającą wiedzę aby korzystać z linuksa.
pzdr.

axlinux

  • Gość
Dobry artykuł o Linuksie - - poszukiwany
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-10-12, 07:17:34 »
Szukam bardziej jakiegoś skryptu albo jakiegoś ebooka w pdf. Głównie chodzi mi o to aby był opisany Linux od środka z nie artykuł pt jak zamontować partycję z windowsem, jak zainstalować nvidia-drvers itp.
Dzięki

Bo z Linuksa korzystam od ponad roku. A brakuje mi teoretycznych informacji. Jak np działa jądro co jest niezbędne do jego uruchomienia jak 'edytować' pliki initr.d i /etc/ Jak dokonać wyboru modłów jądra podczas kompilacji.

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Dobry artykuł o Linuksie - - poszukiwany
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-10-12, 10:03:30 »
"
Bo z Linuksa korzystam od ponad roku. A brakuje mi teoretycznych informacji. Jak np działa jądro co jest niezbędne do jego uruchomienia jak 'edytować' pliki initr.d i /etc/ Jak dokonać wyboru modłów jądra podczas kompilacji.
"
To zależy w dużej mierze od dystrybucji.
Najlepiej samemu pogrzebać :D

M.

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Dobry artykuł o Linuksie - - poszukiwany
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-10-12, 10:09:23 »
Nawiązując do tematu postu.... dobry artykuł nie jest zły :D:D

Do jakiej dystrybucji potrzebujesz dokumentów?

M.

ZipoKing

  • Gość
Dobry artykuł o Linuksie - - poszukiwany
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-10-12, 10:25:31 »
Cytat: axlinux
Jak np działa jądro...
Jest taka fajna książka: Understanding The Linux Kernel (wydana przez O'Reilly, krąży gdzieś w necie wersja PDF) - wyszło jakiś czas temu wydanie dot. serii 2.6
Cytat: axlinux
...co jest niezbędne do jego uruchomienia...
Do uruchomienia Linuksa potrzebny jest komputer ;)
Cytat: axlinux
...jak 'edytować' pliki initr.d i /etc/...
Struktura całego /etc jest zależna od dystrybucji, jakiej używasz, tak więc powiedz najpierw, jakie distro posiadasz. Poza tym najlepszą lekturą w tym przypadku są same pliki w /etc (dużo komentarzy) i podręcznik systemowy (man) - tam jest wszystko ładnie opisane.
Cytat: axlinux
...Jak dokonać wyboru modłów jądra podczas kompilacji.
To zależy od twojego sprzętu, który posiadasz - wybierasz tylko te moduły / kompilujesz bezpośrednio w jądro, które obsługują twój sprzęt.
Jeżeli chcesz samodzielnie skompilować jądro, ZAWSZE uczy się na zasadzie metody prób i błędów - ja sam pierwsze jajko kompilowałem ok. 14 razy (biorąc pod uwagę, iż robiłem to jeszcze na Pentiumie 166MHz, miałem tydzień zabawy), mój znajomy też bawił się dłuższy czas, ale w taki sposób uczy się najlepiej.