Nowe posty

Autor Wątek: Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji  (Przeczytany 14395 razy)

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« dnia: 2007-10-05, 19:39:22 »
Sytuacja jest taka: wygaszacz ekranu jest wyłączony, ale wystarczy, że zablokuję sesję (wtedy pojawia się wygaszacz) to po odblokowaniu sesji po pewnym czasie bezczynności ekran robi się czarny (tak jakby włączał się pusty wygaszacz).

Wygląda to tak, jakby zablokowanie sesji (lub ręczne włączenie wygaszacza) powodowało aktywację mechanizmu włączania wygaszacza ekranu (bądź oszczędzania monitora) po pewnym czasie bezczynności. Jednak w konfiguracji ekranu takie rzeczy są powłyączane.
Żeby KDE z powrotem się zaczęło zachowywać normalnie, muszę je zrestartować (czyli wylogować się i zalogować ponownie).

Jest to dosyć irytujące... Zna ktoś rozwiązanie tego problemu?

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-10-05, 21:50:21 »
Ale jaka dystrybucja?

M.

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-10-07, 00:07:42 »
racja, zapomniałem - Debian Lenny/testing

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-10-07, 14:52:35 »
Może dziwne pytanie ale czy ten sam problem występuję w gnome?
Zawsze możesz spróbować zmienić KDM na GDM. Ja bym w jego ustawieniach poszperał.

M.

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-10-07, 16:29:49 »
Gnoma nie mam zainstalowanego. Nie mam też jak zainstalować, bo nie mam obecnie połączenia z netem w moim kompie.

Spróbuję pogrzebać w KDM.

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil

xis

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-10-07, 20:10:56 »
Witam,
Miałem dokładnie ten sam problem, co Ty - po zablokowaniu sesji, a następnie po jej odblokowaniu, XSerwer przechodził w tryb 'oszczędzania', co powodowało uruchamianie się wygaszacza nawet jeśli ja nie miałem go włączonego w ustawieniach.
Przyczyną tego stanu rzeczy jest aplikacja 'kdesktop_lock', odpowiadająca za zablokowanie sesji. Po zakończeniu działania, aplikacja ta 'sprząta' po sobie ustawiając XSerwer do domyślnego stanu. Niestety, nie uwzględnia tego, że niektórzy nie życzą sobie wygaszacza po jakimś tam czasie.
Rozwiązaniem tego stanu rzeczy może być wykonanie komendy /usr/bin/xset s off
zawsze po odblokowaniu sesji. Komenda ta wyłącza tryb oszczędzania ekranu. Ale jest to rozwiązanie - oczywiście - irytujące.
Dlatego ja poradziłem sobie z nim następującą (u mnie aplikacja kdesktop_lock leży w /usr/kde/3.5/bin, u Ciebie może być inaczej - sprawdź to wykonując w konsoli which kdesktop_lock i podmień odpowiednio ścieżki):
(jako root)
1) Plik kdesktop_lock zamieniłem na kdesktop_lock_ (dodałem do nazwy podkreślnik).
2) napisałem nowy plik /usr/kde/3.5/bin/kdesktop_lock, w którym umieściłem:
#!/bin/sh
/usr/kde/3.5/bin/kdesktop_lock_ $*
/usr/kde/3.5/bin/xsetsoff&
3) Utworzyłem nowy plik /usr/kde/3.5/bin/xsetoff, w którym:
export DISPLAY=:0 && /usr/bin/xset s off
sleep 2
export DISPLAY=:0 && /usr/bin/xset s off
4) Dodałem obu stworzonym plikom prawa uruchamiania (chmod a+x)

W ten sposób sprawiłem, że kdesktop_lock wykonywany przez KDE wykonuje prawdziwe kdesktop_lock (któremu zmieniłem nazwę) i moje xsetoff, które zmienia ustawienia XSerwera na moje - xsetoff robi to dwa razy (za drugim razem po dwóch sekundach), na wszelki wypadek, bo czasem nie działało to za pierwszym razem.

Wiem, że to nie jest eleganckie rozwiązanie, ale działa świetnie, więc mam nadzieję, że i Tobie się przyda :)

Powodzenia

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-10-07, 20:43:24 »
dzięki za podpowiedzi. Jutro coś pokombinuję i dam znać co udało mi się zrobić

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-10-11, 14:29:21 »
sposób xis'a wydaje się działać - dzięki za pomoc ;)

co do tego linku podanego przez donmariano - straszne rzeczy tam piszą...

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-10-13, 18:26:37 »
choć okazuje się że czasem to nie działa...

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-11-10, 15:38:16 »
hmm... po uaktualnieniu kde skrypt kdesktop_lock jest podmieniany na nową wersję programu kdesktop_lock, więc po każdym uaktualnieniu kde (a raczej komponentu zawierającego kdesktop_lock) trzeba robić wszystko od nowa...

xis

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-11-10, 21:53:29 »
Hmm.. czyli w kolejnej wersji bug nadal pozostaje aktualny? Może warto zgłosić to w bugzilli KDE? :)
Możesz 'zabezpieczyć' się przed nadpisywaniem pliku kdesktop_lock nadając mu odpowiednie prawa (a konkretnie odbierając prawa do jego zapisu/modyfikacji). Jednak wydaje mi się, że lepiej będzie zaufać zespołowi KDE i cierpliwie czekać na poprawkę (o ile oni sami wiedzą o istnieniu tego błędu) ;)

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-11-10, 22:19:59 »
no to myślę że warto z tym zgłaszaniem błędów poczekać do KDE 4.

norbert_ramzes

  • Gość
Czarny ekran po pewnym czasie po odblokowaniu sesji
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-11-10, 22:25:33 »
Pytanie kiedy będzie :roll: