Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Moje Kde wygląda jak Gnome  (Przeczytany 7140 razy)

adas007

  • Gość
Moje Kde wygląda jak Gnome
« dnia: 2007-10-05, 16:12:42 »
Korzystam z dystrybucji Debian (Lenny-Testing).
W trakcie instalacji Linuksa wybrałem menadżer logowania kdm. Spodziewałem się,że ujrzę środowisko graficzne KDE lecz wygląda na to, że jest uruchomiony Gnome:
Na panelu z menu widnieje logo Gnoma a w menu system mam informacje o aktualnej wersji Gnome.Jednak zainstalowane pakiety Kpdf, K3b .... czy opcja Aplikacje-> inne -> Menadżer motywów Kde  sugerują mi, że działa środowisko KDE.

1. Jak sprawdzić pod jakim środowiskiem uruchomiony jest mój debian ?
2. Czy ewentualna zmiana środowiska np: poprzez instalację odpowiednich pakietów narzędziem apt sprawi, że przerstaną uruchamiać się dotychczas zainstalowane aplikacje lub wysypie się konfiguracja WiFi? Czy mogą spotkać mnie inne przykre skutki instalacji nowego środowiska?

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Moje Kde wygląda jak Gnome
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-10-05, 16:17:06 »
Wersja testing.... hmmm a sprawdzałeś w bug-status dla tego wydania?
Może jednak lepiej poczekać aż pojawi się wersja finalna "Lenny"??

M.

chmooreck

  • Gość
Moje Kde wygląda jak Gnome
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-10-05, 17:33:19 »
Cytat: adas007
W trakcie instalacji Linuksa wybrałem menadżer logowania kdm. Spodziewałem się,że ujrzę środowisko graficzne KDE lecz wygląda na to, że jest uruchomiony Gnome:
kdm to tylko menadżer logowania, nic więcej...

Cytat: adas007
2. Czy ewentualna zmiana środowiska np: poprzez instalację odpowiednich pakietów narzędziem apt sprawi, że przerstaną uruchamiać się dotychczas zainstalowane aplikacje lub wysypie się konfiguracja WiFi? Czy mogą spotkać mnie inne przykre skutki instalacji nowego środowiska?
Instalacja nowych paczek nie powinna mieć wpływu na zainstalowane już oprogramowanie ani na obecną konfigurację... (dopóki czegoś nie namieszasz ;-) )

Możesz spokojnie doinstalować KDE. W kdm powinna być gdzieś możliwość wyboru sesji, jaka ma być uruchomiona.

  • Gość
Moje Kde wygląda jak Gnome
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-10-05, 19:22:43 »
Cytat: adas007
(...) Spodziewałem się,że ujrzę środowisko graficzne KDE lecz wygląda na to, że jest uruchomiony Gnome: (...)
Gnome jest domyślnym środowiskiem graficznym w Debianie i gdy go instalujesz, to masz tylko Gnome. Żeby mieć KDE w Debianie musisz je doinstalować po zainstalowaniu systemu (zainstaluj po prostu metapakiet 'kde' albo, jeśli chcesz mieć większy wpływ na to co się zainstaluje, poszczególne pakiety wchodzące w skład KDE), albo ściągnąć pierwszą instalacyjną płytę CD, mającą w nazwie KDE, albo, jeśli instalujesz z DVD, wpisać odpowiedni parametr podczas boot'owania (nie pamiętam jaki). Niby w przyszłości ma być możliwość wybierania środowiska graficznego podczas instalacji.

W Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest doinstalowanie pakietu kde.

Cytat: adas007
Na panelu z menu widnieje logo Gnoma a w menu system mam informacje o aktualnej wersji Gnome.
Czyli używasz Gnoma.

Cytat: adas007
Jednak zainstalowane pakiety Kpdf, K3b .... czy opcja Aplikacje-> inne -> Menadżer motywów Kde  sugerują mi, że działa środowisko KDE.
Raczej nie - w Gnomie można używać programów pisanych dla KDE i na odwrót (podobnie jest z wszystkimi innymi środowiskami graficznymi). Te programy po prostu używają bibliotek Qt zamiast GTK i przez to wyglądają (i zachowują się) nieco inaczej niż programy 'Gnomowe'. Ale nadal są skompilowane dla tego samego systemu operacyjnego.
A co do tego menedżera motywów KDE - po prostu pozwala Ci on wybrać jak mają wyglądać programy używające bibliotek Qt, ale wcale nie wymaga żebyś instalował całe KDE.

Po prostu sprawa wygląda tak - są programy napisane przy użyciu bibliotek Qt, są też takie napisane przy użyciu GTK. Są też jeszcze inne biblioteki do pisania graficznego interfejsu użytkownika (GUI). Możesz mieć w systemie te używające Qt i te używające GTK. Środowisko graficzne to trochę inna sprawa - określa ono takie sprawy jak wygląd i zachowanie menedżera okien, pulpitu i innych podobnych rzeczy. No i każde środowisko graficzne jest napisane przy użyciu "własnych" bibliotek GUI (dla KDE jest to Qt, dla Gnoma jest to GTK).

Jedynym problemem jaki się pojawia w takiej sytuacji (w której masz wybór z jakiego środowiska graficznego korzystasz - z KDE czy z Gnoma, czy jakiego kolwiek innego) jest to, że jeśli w środowisku X kożystasz z programów używających bibliotek środowiska Y, to musisz mieć zainstalowany menedżer motywów środowiska Y, bo w przeciwnym razie te programy będą wyglądały "brzydko" ;)

Mam nadzieję że nie zamotałem za bardzo...

adas007

  • Gość
Moje Kde wygląda jak Gnome
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-10-06, 13:11:33 »
I wszystko jasne dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.