Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: monitor  (Przeczytany 16938 razy)

andrzej1972

  • Gość
monitor
« dnia: 2007-09-29, 18:09:47 »
mam monitor Flatron L1530S zainstalowalem debiana 4.0 etch .a dzisiaj unbutu ,i problem jest ten sam wylancza sie monitor i wyskakuje napis /poza zasiegiem pracy/  co robic?  zaznaczam ze np debian instaluje sie jak nalezy w trybie graficznyn ,klikam zalecane i domyslne zeczy, i jak przychodzi do reeboty to system odpala sie ok.lecom te zedy bialych literek i w momencie kiedy powinien otworzyc sie pulpit -monitor sie wylancza .ziewidze nigdzie po drodze mozliwosci wybory rozdzielczosci ekranu .jak to zrobic i gdzie to zmienic?

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
monitor
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-09-29, 19:16:15 »
Witaj!
Interesuje Cie plik /etc/X11/xorg.conf
Jeśli problem z rozdzielczością to musisz zmienić linie "Modes" dla odpowiedniej głębokości "Depth". Którą używasz... wpis DefaultDepth Ci powie.
Jeśli problem z częstotliwością to sekcja HorizSync i jedna niżej.
Czyli musisz wpierw zatrzymać X'y. /etc/init.d/gdm stop
Edytować plik i uruchomić X'y.

Mariusz

jarek_ste

  • Gość
monitor
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-11-02, 09:13:50 »
Witam
Zobacz sobie moje posty tutaj.
http://forum.linux.pl/viewtopic.php?pid=72309#p72309
Mam podobne problemy wiem jedno, że na niektórych dystrybucjach nie da się (/etc/X11/xorg.conf) zastartować i tyle. Nie da się cokolwiek zrobić mając czysty dysk, chyba to logiczne. Mam podobny monitor Flatron L1918S i on obsługuje 60Hz (częstotliwość). Polecam MINTA 3 (KDE) jest rewelacyjny.
Pozdrawiam Jarek S

jarek_ste

  • Gość
monitor
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-11-02, 09:29:42 »
Witam jeszcze raz.
Uprzedzam ewent. zarzut że przecież w pytaniu było wyraźnie napisane że system jest już na dysku, ale w takiej sytuacji sztuczne ustawienie odświeżania na 85Hz przy monitorze który ma fabrycznie max. odświeżanie 60Hz („pokaszani wszystko”). Moim zdaniem trzeba zainstalować taką dystrybucję która  obsługuje monitory TFT od 60Hz i tyle, teoretycznie można np. zainstalować każdego linux-a mając podłączony monitor CRT (85Hz) i następnie podłączyć TFT  a potem zmodyfikować /etc/X11/xorg.conf dając tam częstotliwość 85HZ ale to nic nie da bo monitor obsługuje tylko 60Hz.
Pozdrawiam Jarek S

arctgx

  • Gość
monitor
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-11-02, 12:26:19 »
Całą dystrybucję wymienić... ;)

Wystarczy tylko znać parametry swojego monitora i na ich podstawie zmodyfikować kilka linijek w xorg.conf ("Modeline", ew. "HorizSync" "VertRefresh" w sekcji "Monitor", "Modes" w "Screen").

jarek_ste

  • Gość
monitor
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-11-02, 18:42:33 »
Witam
Oczywiście brawo. Mam taki sam monitor leciutko tylko nieco większy i przy standardowych fabrycznych ustawieniach rozdzielczość maksymalna: 1280x1024 pixeli, to częst. odświeżania przy rozdzielczości optymalnej wynosi: 60 Hz
(podejrzewam że tak samo jest w przypadku kolegi)
Normy spełniane przez monitor: CE, CSA, EPA Energy Star, GOST, ISO-13406-2, ISO-9241, TCO 03, TUV, UL.
Monitor oczywiście jest w pełni OK i dobry ale w takiej sytuacji jak powtarzam modyfikacje w pliku etc/X11/xorg.conf tylko wtedy dają pożądany efekt jeśli monitor także swoimi osiągami to potwierdza, jeśli tak jest to ZAWSZE   system automatycznie sobie tą wartość ustawia, jeśli tak nie jest znaczy to że system nie jest w stanie obsługiwać częstotliwości np. 60Hz i w takim przypadku należy zainstalować innego linux-a np. takiego jak mam w tej chwili czyli najnowszego MINT-a 3.
To niczyja jest wina! Ttak po prostu jest, tylko moim zdaniem dystrybutorzy linux-a wzorem innych powinni podawać wymagania sprzętowe, ponieważ my ściągając jakąś (dystrybucję) uprawiamy coś w rodzaju „ruletki” pójdzie albo nie pójdzie oto jest pytanie.
Pozdrawiam Jarek S

chmooreck

  • Gość
monitor
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-11-02, 19:42:55 »
skonfigurować X'y można bez wchodzenia do nich... więc nie pisz, że jedynym rozwiązaniem jest instalacja innej dystrybucji ;-)

jarek_ste

  • Gość
monitor
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-11-02, 20:26:01 »
Witam
Bardzo szanuję Twoją wiedzę i nie zamierzam polemizować ale ostatnio kilkakrotnie próbowałem zainstalować (pewne systemy operacyjne linux, pomijam nazwy) i niestety nic z tego z prostej przyczyny że takowe nie  obsługują częstotliwości ekranu poniżej 85Hz. Ja wcześniej mówiłem, da się  oczywiście  skonfigurować X-sy ale PO CO.
Gdy mamy taką możliwość zazwyczaj jest to NIE POTRZEBNE ponieważ sam system   skoro jest, to sobie, to poustawiał.
Ja cały czas mówię że są linux-y nie obsługujące częstotliwości monitora przykładowo 60Hz i w takiej sytuacji niczego nie dadzą modyfikacje dokonane w x-ach
    raz  z prostej przyczyny że zazwyczaj, dopóty nie zainstalujemy systemu na dysk to ich tam NIE MA
   a po drugie nie da się za pomocą X-ów wymusić na monitorze odświeżania 85Hz jeśli fabrycznie stworzono go z częstotliwością maksymalną odświeżania 60Hz.
Mogę powiedzieć to ponieważ jestem praktykiem i w ostatnim czasie instalowałem wiele różnorodnych dystrybucji linux-a. Tak jest i koniec kropka.
Pozdrawiam Jarek S

norbert_ramzes

  • Gość
monitor
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-11-02, 20:31:23 »
man xorg.conf

jarek_ste

  • Gość
monitor
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-11-02, 22:24:28 »
Witam
Normalnie traktuję to jako zagadnienie czysto (akademickie) bo nie nam już siły. Ludzie do jasnej ciasnej jak mam modyfikować man xorg.conf jeśli nie uruchamia się system (tylko pierwszy lepszy przykład – Mandriva Linux One 2007 Spring (KDE)).

Xorg jest w stanie samodzielnie wykryć parametry pracy. W większości przypadków wystarcza później zmiana kilku linii dotyczących rozdzielczości, aby poprawnie uruchomić środowisko. Więcej informacji o lepszym dostosowywaniu pliku konfiguracyjnego do swoich potrzeb
poczytaj Sobie tutaj: http://www.gentoo.org/doc/pl/xorg-config.xml

Nie chce mi   się dalej ciągnąć tego tematu, a jak   ktoś chce to proszę podać mi adres a wyślę parę CD-ków (oczywiście sumy kontrolne i cała reszta OK) na adres domowy tj jeszcze freeBSD chyba desktop i jeszcze coś tam samych mandriv kilka z różnych downloadów.
Trafiłem na Mint-a i jestem b. zadowolony (quake 3 przykładowo śmiga w sieci aż iskry lecą a takie google Earth śmiga lepiej jak w windowsie xp) .
Pozdrawiam Jarek S