Nowe posty

Autor Wątek: Odświeżanie psuje mi krew....  (Przeczytany 23518 razy)

boroowa

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« dnia: 2007-09-28, 06:50:54 »
Witam,

mam problem odnośnie mojego linuksa. Albowiem, jeżeli ustawiam odświażanie powyżej 65 Hz, to czasami monitor podczas wyłączenia komputera przechodzi do takiego stanu uśpienia i wyświetla mi błąd że właśnie jest za duże odświeżanie.

Czy to jest niebezpieczne?

Mam monitor PHILIPS 107 S, kartę graficzną NVidia 2 MX 400 i Kubuntu 7.04.

ZipoKing

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-09-28, 08:15:54 »
Nie, jeżeli monitor wyświetla takie ostrzeżenie, oznacza to, że potrafi się przed ewentualnymi skutkami takiego działania uchronić. Poza tym oko ludzkie jest nieczułe na zmiany już z częstotliwością 50Hz (telewizja), więc nie widzę powodu, dla którego trzeba ustawiać coś więcej niż 65Hz.

I nie odświerzanie, tylko odświeżanie - użyj przycisku Edytuj i popraw ten błąd.

boroowa

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-09-28, 09:05:35 »
OK, dzięki.

Wiem z jakiejś gazety, że najlepiej mieć ustawione odświeżanie powyżej 75 Hz, ponieważ mniejsze może doprowadzać do jakiś wad wzroku i szybszego męczenia oczu. W W********sie  miałem zawsze 85 Hz i nie było nigdy żadnych problemów.

Dlatego się pytam.

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-09-28, 10:03:36 »
Coś w tym jest, że niektórzy wolą wyższą częstotliwość. Monitory CRT miały to do siebie, że faktycznie przy większej częstotliwości(>70) lepiej się pracowało.
Mnie osobiście odpowiadało 50 ;)

Mariusz

micu

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-09-28, 11:34:19 »
Witam,

Z całą stanowczością odradzam pracę przy CRT o odświeżaniu poniżej 75 Hz ! Jeśli Twój monitor nie jest w stanie wyświetlić obrazu z takim odświeżaniem, polecam zamianę na LCD. Długotrwała praca z monitorem CRT 50-60 Hz może nie tylko popsuć Ci wzrok, ale i spowodować bół głowy, uczucie ciągłego zmęczenia itp.

Zdaje sobie sprawę, że są "twardziele" którzy wytrzymają takie warunki pracy :-) Ja z kolei widzę migotanie ekranu do 75 Hz (kątem oka) :-) , przeszkadza mi to więc używam CRT z odświeżaniem 100Hz. Niestety, dla większych rozdzielczości wymaga to profesjonalnego monitora i porządnie wykonanej karty graficznej (kwestia marki i ceny).

Proponuję tak dobrać rozdzielczość, żebyś miał co najmniej 75 Hz. Wraz ze wzrostem rozdzielczości ekranu maleje niestety maksymalna częstotliwość jaką możesz ustawić. Jeśli znasz parametry monitora, to używając narzędzia 'gtf' możesz sobie wygenerować optymalne ustawienia dla X serwera. Tak jak napisali koledzy powyżej, monitor jest zabezpieczony i co najwyżej wyświetli ci odpowiedni komunikat.

Pozdrawiam
Michal

konradnie

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-09-28, 11:39:41 »
dokładnie zgadzam sie z poprzednia wypowiedzia

lepiej ustwaic mniejsza rozdzielczosc ale lepsze odswiezanei  ekranu
szkoda meczyc wzrok

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-09-28, 11:41:39 »
No i wyszło, że jestem "twardziel" dzięki 'micu' ;)
Fakt faktem jak się przerzuciłem na LCD to teraz to 50hz mnie drażni.

Mariusz

ZipoKing

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-09-28, 12:04:41 »
micu: polecam zgłosić się do jakieś placówki naukowej, bo z naukowego punktu widzenia jesteś naprawdę wyjątkowy ;) (75Hz to próg, przy którym człowiek nie widzi już migotania, więc jeżeli widzisz migotanie tam gdzie już nie powinieneś, to jest dziwne, prawda?), a zapewne nie oglądasz często telewizji, bo tam odświeżanie (wyłączając nowoczesne odbiorniki) to jedyne 50Hz. Poza tym taka wartość progowa odnosi się do sytuacji, w której obraz od razu po wyświetleniu gaśnie (a tak nie jest w monitorach CRT, ponieważ luminofor zgodnie z prawami fizyki świeci się jeszcze przez krótki okres czasu).
A jeżeli chodzi o dyskomfort podczas dłuższej pracy z monitorami CRT, to jest on spowodowany nie "migotaniem", a promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez monitor wynikającym z zasady pracy monitora (działka elektronowe) (mało kto również wie, że takie promieniowanie jest równie silne z tyłu takiego monitora) - najlepszym wyjściem jest wtedy zakup odpowiedniego filtru, który zawiesza się na monitorze.
A jeżeli chodzi o LCD, to mówienie o "migotaniu" takiego monitora można między bajki włożyć - każdy, kto tak mówi, powinien najpierw poczytać, w jaki sposób taki monitor działa.

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-09-28, 13:12:29 »
Dyskomfort pracy przy monitorze CRT także wiąże się z częstotliwością odświerzania - gdy miałem CRT to jak ustawiłem na 60Hz to wzrok mi się szybko męczył a po ustawieniu 85Hz szło wytrzymać dłużej.
Oczywiście, promieniowanie też robi swoje i o ile zmęczenie oczu jest spowodowane "migotaniem" obrazu jak i widmem światła generowanego przez CRT, to ból głowy (a także w skrajnych przypadkach bezsenność) to raczej efekt promieniowania.

Osobiście także polecam monitory LCD. Chociaż wzrok też się przy nich męczy (jednak o wiele mniej niż przy CRT), bo zawsze jest kwestia widma światła (oko ludzkie jest przyzwyczajone do widma światła słonecznego, lekko żółtego, a monitory generują widmno o równej intensywności w całym zakresie) no i oczywiście gapienia się w jedno miejsce przez kilka godzin.

PS. wiem co piszę, bo jestem fizykiem :P

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-09-28, 13:19:07 »
Jeśli chodzi o fizykę to ostatnio przeprowdziliśmy test wiatraczków:
Dwa połaczone w szereg wiatraczki dwa razy silniej wieją :D:D:D

M

boroowa

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-09-28, 13:33:10 »
Wow!

Ale czy zamiast wykładu z fizyki moglibyście rozwinąć pojęcie tego narzędzia 'gtf', bo to jest dosyć ciekawe i czuję, że może mi się przydać...

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-09-28, 20:39:59 »
z tymi wiatraczkami to niezły pomys;)

a co do gtf to nawet o nim nie słyszałem, więc nie rozwinę tematu niestety

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-09-29, 11:52:21 »
Według google -> GTF -> Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne :D

M

ZipoKing

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-09-29, 15:22:46 »
Użycie gtf jest proste jak połączenie dwóch wiatraczków w szereg :D
gtf szerokosc wysokosc czest_odswiezania
i program wyrzuca nam to, co jest nam potrzebne (czyli tzw. modeline, które trzeba potem wrzucić do xorg.conf (sekcja Monitor), np:
[pawel(15:16:20) ~]$ gtf 1280 1024 75

  # 1280x1024 @ 75.00 Hz (GTF) hsync: 80.17 kHz; pclk: 138.54 MHz
  Modeline "1280x1024_75.00"  138.54  1280 1368 1504 1728  1024 1025 1028 1069  -HSync +Vsync

micu

  • Gość
Odświeżanie psuje mi krew....
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-09-29, 23:44:21 »
Witam ponownie,

Muszę zaprotestować - TCO99 zaleca co najmniej 85 Hz, a przecież mogliby spokojnie zostać przy 75 Hz (TCO95), skoro nikt już nie powinien tego widzieć. Postrzeganie migotania jest rzeczą indywidualną, jak pisałem "twardziele" wytrzymują 60 Hz, mnie wtedy "oczy wypływają" :-) Jest to szczególnie uciążliwe przy dużych przekątnych i jasnym obrazie. Należy też wspomnieć, iż częstotliwości poniżej 75 Hz nie muszą być zauważalne aby były męczące - mózg jest w stanie zarejestrować migotanie choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wystarczy pomachać ręką przed ekranem CRT - i widać o co mi chodzi :-) ! Dobry monitor to ostatnia rzecz na której powinniście oszczędzać - można zamiast Windows zainstalować Linuxa :-)
Wszystkie powyższe uwagi dotyczą monitorów CRT, jak ktoś słusznie zauważył technologia LCD eliminuje te problemy. To tyle z mojej strony w tej w kwestii.

A wracając do wątku, to zamiast gtf można użyć też np.:
http://xtiming.sourceforge.net/cgi-bin/xtiming.pl

Pozdrawiam
Michał