Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Błąd przy instalacji sterownika amd. [SOLVED]  (Przeczytany 5921 razy)

pepelito

  • Gość
Błąd przy instalacji sterownika amd. [SOLVED]
« dnia: 2017-03-18, 17:50:44 »
Witam!

Mam problem na taty kompie. U mnie nie ma problemu bo mam kartę nvidii, on ma Radeona hd5*** i nie potrafię zainstalować sterownika.

System MInt 18 cinamon.
Pobrałem sobie sterownik z tej strony: http://support.amd.com/en-us/download/desktop/previous/detail?os=Linux%20x86_64&rev=15.9

Przy próbie instalacji wywala błąd, taki jak na screenie w załączniku. Otwarłam ten plik w terminalu i takie coś pisze:
Check if system has the tools required for installation.
fglrx installation requires that the system have kernel headers.  /lib/modules/4.4.0-66-generic/build/include/linux/version.h cannot be found on this system.
One or more tools required for installation cannot be found on the system. Install the required tools before installing the fglrx driver.
Optionally, run the installer with --force option to install without the tools.
Forcing install will disable AMD hardware acceleration and may make your system unstable. Not recommended./code]

Nie wiem o co chodzi, próbowałem wielu sposobów i chyba strasznie namieszałem w pakietach. :) Menedżer sterowników nic nie znajduje. Chyba że są jakieś inne sterowniki wspierające OpenGl?
Podobno Mesa obsługuje Opengl 4.5 dla kart z serii hd5*** Posiadam wersję Mesy 12. Natomiast gra na Steam nadal wyrzuca, że potrzeba OpenGl 4.1. Tyle że biblioteka mesy to nie jest prawdziwe OpenGl, więc może to jest powodem?
« Ostatnia zmiana: 2017-03-21, 17:45:51 wysłana przez Paweł Kraszewski »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd.
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-03-18, 20:59:35 »
https://mintguide.org/system/461-install-latest-amd-catalyst-driver-into-linux-mint.html
https://translate.google.pl/

Cytuj
fglrx installation requires that the system have kernel headers.
Nie zainstalowałeś coś od kernela ( poszukaj pakietu w menadzerze pakietów )
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

pepelito

  • Gość
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd.
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-03-18, 21:23:08 »
Pytanie co... Jak wpisuje kernel to wyskakuje 1000 różnych rzeczy.  ??? System działa bezbłędnie z niczym nie ma problemu, po za tym stertownikiem

A tą stronkę przerobiłem już wcześniej i nic nie przyniosła nowego.  ;)

W tej wersji 4.4.0-66 są takie rzeczy:

« Ostatnia zmiana: 2017-03-18, 21:28:24 wysłana przez pawel brzo »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd.
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-03-19, 07:03:17 »
Błąd i tutorial powinny Ci sugerować że chodzi o jakieś headers
Tu masz prykłady jak sobie radzić , znalezione przy pomocy wyszukiwarki i wklejonego kawałka błedu.
http://askubuntu.com/questions/390995/help-locating-linux-version-h

i tak np.
sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r)
zainstaluje linux-headers- z numerkiem twojego kernela


apt-file search linux/version.h
Znajdzie pakiiety zawierające taki plik ze ścieżką.

Im więcej będziesz czytał tym więcej sie nauczysz, ja jako że nie używam cinnamon nie moge dokładnie pomóc.
Jeżeli masz problem z wyszukiwaniem pakietów użyj menadzera Synaptic i opcji wyszukiwanie po nazwie pakietów.
( jesli wogóle jest dostepny na Cinnamon )
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

pepelito

  • Gość
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd.
« Odpowiedź #4 dnia: 2017-03-20, 08:12:02 »
Post wcześniej wrzuciłem screena z Synaptic. Wszystkie pakiety zawierające headers i lowlatency z wersie kernela którą posiadam (4.4.0-67)są zainstalowane. Nawet przeinstalowywałem część z nich. Dzięki za pomoc, ale raczej nie dam rady tego ogarnąć :-\

Zmienie raczej kartę na Geforca z nadzieją że będzie w dobrze.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd.
« Odpowiedź #5 dnia: 2017-03-20, 11:41:15 »
Cytuj
Zmienie raczej kartę na Geforca z nadzieją że będzie w dobrze.
Zrób jak uważasz  za słuszne :)

Cytuj
Podobno Mesa obsługuje Opengl 4.5 dla kart z serii hd5*** Posiadam wersję Mesy 12. Natomiast gra na Steam nadal wyrzuca, że potrzeba OpenGl 4.1.
Mesa posiada OpenGl, ale może ma starszą niż potrzebujesz lub sterownik nie działa prawidłowo, musiałbyś sprawdzić
 http://pclinuxoshelp.com/index.php/Glxinfo
glxinfo | grep "direct rendering"

Jeszcze coś, ... Steam jest aplikacją 32bit, jeśli posiadasz system 64bit, to używając Mesa, potrzebujesz dodatkowych 32bit bibliotek.
(  Natomiast zamknięte sterowniki mogą miec odpowiedni sterownik 32bit i nie potrzebuja dodatkowych zależnosci )

Cytuj
Dzięki za pomoc, ale raczej nie dam rady tego ogarnąć
- No trudno, miałem nadzieję że skoro instalowałeś sterowniki do Nvidii to wiesz co nieco i dasz rade.
Jeśli błąd nadal występuje i jesteś pewien że pełna ścieżka do brakującego pliku istnieje i plik jeśli jest symlinkiem to również i nie prowadzi do pustki, to nie wiem.
Jeśli plik dalej nie istnieje, to wyżej w 1 z linków był przykład jak taki symlink zrobić z istniejącym plikiem.
Przy tworzeniu symlinku musisz zmienić ścieżki do własnych potrzeb ( poradniki w sieci )
- Jako ze juz instalowałeś sterowniki, to mam nadzieję że patrzyłeś wczesniej zanim zabrałeś sie za kompilację, czy w menadzerze pakietów jest już fglrx
Jednak zdaję sobie że może nie być, bo gdzieś pisało że na Mincie zamkniete sterowniki powodują problemy.
Cytuj
For an AMD/ATI video card you have to stick to the default open source driver. Because the closed AMD Catalyst (fglrx) drivers are not compatible with Linux Mint 18.x.
https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/mint-cinnamon-first
- Mam nadzieje ze sprawdzales czy masz wszystkie zaleznosci
http://wiki.cchtml.com/index.php/Category:Releases
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

pepelito

  • Gość
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd.
« Odpowiedź #6 dnia: 2017-03-20, 18:00:22 »
Jestem Ci strasznie wdzięczny że próbujesz mi pomóc  :) Nie dam rady zainstalować tych sterowników.  :-\Dlatego spróbuje coś zrobić z sterownikami od Mesy.

Ogólnie warsie mesy którą posiadam powinna mieć wyższą wersie OpenGl, jest tylko wersja 3.0. Próbowałem aktualizować, doinstalowałem też repozytorium:
https://launchpad.net/~oibaf/+archive/ubuntu/graphics-drivers

Nic to nie zmienia, miej wyrozumiałość, staram się wszystko ogarnąć, ale to nie jest proste Linuxa używam dopiero od 2 tygodni.


Tak to wygląda:





Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd.
« Odpowiedź #7 dnia: 2017-03-20, 19:39:20 »
Możesz przetestować coś takiego
env MESA_GL_VERSION_OVERRIDE=4.1 %command%
Wziełem to stąd http://steamcommunity.com/app/201700/discussions/0/490125103619708894/#c490125103630654675
I ma za zadanie oszukać wersje
https://pl.wikipedia.org/wiki/Env
( jak nie zadziała to kopiujesz i wklejasz jeszcze raz ale zamist 4.1 to 3.3 , żeby cofnąć zmiany )

A tak swoją drogą, teraz mi sie przypomniał inny wątek ( w Manjaro ) w którym ktoś pisał że też nie ma jeszcze  4.1 OpenGL w mesa,
potrzebował do uruchomienia gry, ale Steam mu działał ...
( PS masz wersje OpenGL raczej 3.3 )
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

pepelito

  • Gość
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd.
« Odpowiedź #8 dnia: 2017-03-20, 21:04:28 »
Dokładnie taka sama sytuacja i ta sama gra (Dirt). ;)

Gra się uruchamia! To już coś, ale jest czarny ekran, a jest tylko dźwięk z gry.

Panie! Nie wiem jak ja Ci się odwdzięczę.  ;D Zresetowałem steam'a i działa. Takie proste...
« Ostatnia zmiana: 2017-03-20, 21:15:07 wysłana przez pawel brzo »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd.
« Odpowiedź #9 dnia: 2017-03-21, 08:46:27 »
To już coś, ale jest czarny ekran, a jest tylko dźwięk z gry.

Facepalm... No przekonałeś Steam i grę, że sterownik obsługuje coś, czego tak naprawdę nie obsługuje... Ale to nie sprawi, że driver do ShitAMD nagle magicznie zacznie obsługiwać nowe standardy. Tak samo możesz odpalić Linuksa z parametrem mem=128G (i paroma innymi) i przekonać system, ze masz 128GB RAM. Tyle, że wysypie się cokolwiek próbującego z tego skorzystać...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

pepelito

  • Gość
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd.
« Odpowiedź #10 dnia: 2017-03-21, 14:01:16 »
Doczytaj proszę co napisałem na końcu. Gra działa w 100% płynnie i poprawnie z dość dużą ilością klatek/s, pomimo że po wpisaniu w terminalu
glxinfo | grep "OpenGL version"
pokazuje wersje 3.3.

O to mi chodziło, wiec problem wydaję się być rozwiązany. Próbowałem zainstalować sterowniki od amd ponieważ miałem zbyt niską wersję OpenGL, ale na tym poległem.

Nawet jeśli oszukałem grę co do wersji sterownika, to co skoro działa poprawnie? ;)

Przy innej grze, być może też pomoże, a może nie. Tego nie wiem.
« Ostatnia zmiana: 2017-03-21, 14:03:10 wysłana przez pawel brzo »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd. [SOLVED]
« Odpowiedź #11 dnia: 2017-03-21, 17:45:23 »
Jakoś wyraźniej, że działa, krecha co edytowane, dopisać [SOLVED] do tematu... Co nie zmienia wcale mojej jak najgorszej opinii o sterownikach AMD (popartej smutnym, własnym doświadczeniem przy walce u różnych znajomych - moja osobista ostatnia karta nie-NVidia to było jakieś S3 na PCI w epoce Pentium 120)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

pepelito

  • Gość
Odp: Błąd przy instalacji sterownika amd. [SOLVED]
« Odpowiedź #12 dnia: 2017-03-23, 10:30:29 »
Dlatego w planach jest zmiana na Geforce, nie potrzebuje na tym kompie jakieś super karty, tam się praktycznie nie gra, a Tata tylko filmy obrabia, więc wystarczy dobry procesor.

Chyba że Kdenlive wspiera akcelerację gpu, to może coś lepszego. ;)