Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Który Linux pod Dell Precision M90  (Przeczytany 4481 razy)

umiarkowany

  • Gość
Który Linux pod Dell Precision M90
« dnia: 2016-04-28, 11:18:31 »
Cześć.
Właśnie przesiadłem się z Windowsa XP na Linuxa, trafiłem na Mint 17.3 Cinamon, ale jest problem z kartą graficzną, wyskakują artefakty no i jest słabo podobnie po zmianie na Win7.
Poczytałem trochę o tym przypadku z nividą i podobno problem jest spory, ale ogólnie większoścć komentuje to tak, stary komp ze starą kartą a Mint z Cinamonem jest wymagający czyt. na nowe komputery.
Pytanie do Was, co wybrać bym nie musiał wracać do XP, bo tam chodziło wszystko dobrze.
Specyfikacja:
Intel(R) Core(TM)2 CPU T7600 @ 2.33GHz 2.3Ghz 4096
Ram DDR2 2GB
Nivida Quadro Fx 2500M
mam jeszcze drugą
Nivida Gforce 7950 GTX, (jej nie podłączałem)

Komputera używam głównie do przegladania sieci, oglądania filmów, słuchania muzyki, analizy treningów sportowych( Sportrack, Polar Protrainer, Garmin Trening Center), obróbki zdjeć.
Nie gram, nie projektuje w 3D.

Dodatkowe pytanie czy w linuksie można przełączyć karty np. na zintegrowaną (nie mam tej możliwości w BIOSie)

Dziękuję i pozdrawiam

Ps. Właśnie zainstalowałem ostatnie Ubuntu i jest dramat, artefaksy takie, że niczego nie da się odczytać. Kalejdoskop.

butter

  • Gość
Odp: Który Linux pod Dell Precision M90
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-04-28, 11:37:05 »
lubuntu, xubuntu, puppylinux

Offline Jacek

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Który Linux pod Dell Precision M90
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-04-28, 14:09:45 »
Stary komputer ?  dobry dowcip :DDDDDDDD

odpowiem tak, mam Dell Latitude D610 , Pentium M 1,86 mhz  (jeden rdzeń! ) ram 2 GB
Na nim działał Kubuntu, również Mint Cinamon, najnowsza plasma 5, też bardzo dobrze działała (z wodotryskami) - karta graficzna Intel 915 GM ram 8 mb .

Masz problemy ze sterownikami .... może sprawdzić spokojnie każde środowisko graficzne. Grunt że masz min. 2 GB.


Pozdrawiam.

umiarkowany

  • Gość
Odp: Który Linux pod Dell Precision M90
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-04-28, 22:03:21 »
Sprawdzam powoli, ale zaczyna mi płyt dvd brakować, poza tym każdą wersję trzeba instalować bo mam wrażenie, że wersje live chodzą na karcie zintegrowanej a jak zainstaluje to obraz tak szaleje, że nic nie widać.
Zauważyłem też, że wersje 64 bitowe w tych wariacjach są lepsze, może jest problem z czymś innym?
Mint Cinamon 17.3 32bit jakoś działa, nie ma komfortu bo na ff filmy mulą a na chromium jest padaka -artefakty ,
Natomiast ten sam Mint w wersji 64bit już po ekranie powitalnym jest nieczytelny.
Ubudubu 16.4 lts w wersji live jest super, instalacja i dno.
Siedzę po nocach, tracę wzrok, wujek gogole jakoś nie pomaga, a miało być tak bezproblemowo.
Czy w Linuxie można jakoś wyłączać/włączać karty graficzne, coś na kształt menadżera urządzeń?

Dzięki PZDR
« Ostatnia zmiana: 2016-04-28, 22:14:27 wysłana przez PiotrG »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Który Linux pod Dell Precision M90
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-04-29, 10:43:28 »
Cytuj
zaczyna mi płyt dvd brakować
Kup sobie pendriva na przyszłość (jest wielokrotnego zapisu, jak coś nie bedzie bootować, zmieniasz program)
-    http://www.linuxportal.pl/wpisy/tworzenie-bootowalnego-pendrive-id84751
-   http://www.howtogeek.com/127377/the-best-free-tools-for-creating-a-bootable-windows-or-linux-usb-drive/

Mozesz przeczytac tez to o kartach
http://www.dobreprogramy.pl/skandyn/Bumblebee-3.0-for-Ubuntu,31288.html
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

umiarkowany

  • Gość
Odp: Który Linux pod Dell Precision M90
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-04-30, 13:26:56 »
Dziękuję za linki,  poczytałem, przydatne.
Wczoraj zainstalowałem obok win7,  Mint 17.3 Mate. Na Live bylo ok (jak zwykle) po instalacji długo było super i już się cieszyłem dopóki nie włączyłem muzyki i wtedy artefakty znów poraziły moje gały.
Pomyślałem, że spróbuję z tym Boocostam do kart i nawet coś sie działo jak wpisywalem komendy. Niestety jak chcialem zrobić testy to... brak reakcji.
Dziś podmienie karty, zamienię na Gf 7950 gtx.
Pytanie czy.da się zainstalować kolejną dystrybucję obok W7 i Minta, ew. czy da się jakoś usunąć Minta bez formatu dysku (bo jest obok W7).
Pzdr i dziękuję.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Który Linux pod Dell Precision M90
« Odpowiedź #6 dnia: 2016-04-30, 18:21:08 »
Cytuj
wtedy artefakty znów poraziły moje gały.
Nie wiem oco Ci chodzi ...

Jeśli chodzi o grafikę
  Na karcie Nvidia mozesz uzywac sterownika:
      - nvidia  (albo sa albo w repozytorium dystrybucji, albo ich nie ma, zależy od dystrybucji)
      - nouveau (w pakiecie mesa, zazwyczaj sa)
      - vesa (w pakiecie mesa, zazwyczaj sa)

  Jeśli z " glxinfo | grep OpenGL " wynika ze uzywasz nouveau
http://pclinuxoshelp.com/index.php/Glxinfo
   to nic dziwnego że się coś sypie, bo jest jakimś nowym projektem i odrębnym.
   Co da jeśli użyjesz vesa ?
- Brak rozdzielczości HD
- Brak wsparcia dla gier (sterownik 2D)
- Jest bardzo stary, ale jest super wydajny i działa
http://wiki.ghostbsd.org/index.php?title=How_to_resolve_the_%22fatal_server_error:_no_screen_found%22

Cytuj
Pytanie czy.da się zainstalować kolejną dystrybucję obok W7 i Minta, ew. czy da się jakoś usunąć Minta bez formatu dysku
- Nie wiem, czy u Ciebie, ale generalnie da się... systemy instalujesz na partycjach.
W celu instalacji systemu formatujesz partycje na ktorej bedziesz instalował system, albo wykorzystujesz nieuzywaną.
Po instalacji Linuxa (oprócz Windy) jest instalowany bootloader ( ten z menu przy starcie ),
  dzieki któremu możesz sobie wybrać system którego chcesz użyć.
Bootloader może być zainstalowany roznie, zalezy jak masz sformatowany dysk.
Np. W ms dos formacie może być z MBR https://pl.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record,
        lub na wybranej partycji.
    W GPT formacie dysku może siedzieć tylko na 1 określonej partycji.  https://pl.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
Zajrzyj do poradników na youtubie.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

umiarkowany

  • Gość
Odp: Który Linux pod Dell Precision M90
« Odpowiedź #7 dnia: 2016-05-03, 02:14:01 »
Dzięki za pomoc.
Jeżeli chodzi o artefakty to chodziło mi o takie zjawisko jak w załączniku. Nie jest to mój screen, ale pożyczony z sieci.
U mnie to zjawisko było tak silne, że komendy były nieczytelne.

Feralna okazała się karta Nivda Fx 2500M, ona działa chyba tylko z WinXp i może z Vistą, bo na siódemce też odmawia posłuszeństwa.
Przeleciałem chyba wszystkie poradniki, fora, itd, łącznie z handmade-owymi sterownikami dla graczy i pupa.
Nie jestem mistrzem komputerowym i mam dwójkę dzieci z czego rocznym zajmuję się w pełnym wymiarze, no nocki ma wolne, także je zarywam na tą walkę.

Zainstalowałem Bloom...cośtam Trzmiela, sorry, że nie pamiętam, ale te nazwy jeszcze mnie rozwalają,  nie doczytałem ze zrozumieniem i byłem trochę niezadowolony z tego jak to działa.
Wyłączyło mi kartę Nividy i super bo coś widziałem, ale za nic nie mogłem jej uruchomić. Rozumiem, że mogę ją później w tym Trzmielu włączać jedynie programy z nią a nie na stałe( to trochę słabe), ale i tak mi nie działało, może coś źle wpisałem, a może coś innego.
Już nie chciało mi się rozkminiać. Mam mało czasu a idzie mi wszystko powoli.

Stanęło na tym, że miałem dwa systemy W7 i Minta Mate, obydwa pod kartą zintegrowaną...
Wkurzyłem się i wygrzałem Gforsa Go 7950 GTX  ( zimne luty)i po podmiance wszystko hula jak należy.

W W7 sam się zaktualizował a Mate nie wiedziałem bo Trzmiel fruwał tylko na zintegrowanym. Postanowiłem usunąć Mate i wgrać raz jeszcze Cinamone. Miałem chwilę bo żona poszła z dziećmi na spacer więc usiadłem do usuwania Mate, operacja banalna ale coś skopałem i W7 zaginął ;)
Olałem to bo i tak żągluję tymi instalkami ostatnio i wgrałem z formatem Cinamone 32bit, i pod Gforce wszystko lata.
Zmieniłem sterownik na Nivide(zalecany) i jak na razie widzę, że jest jakiś problem z HTLM5 z dużą rozdzielczością, na YT potrafi się przyciąć i zawiesić (przynajmniej  w FF, spróbuję jeszcze w Chromium)

Ogólnie bardzo mi się podoba Linuks, doceniam to, że po instalce mam już wszystko. Ciekawe czego mi zabraknie w nim z windowsa( najszybciej Sportrack i Garmin Traning Center)

Raz dzięki za rady.
Planuję i tak mieć dwa systemy, gdyby ten z siódemką był mi potrzebny.

PS. Przy okazji, bo jakoś nie mogę znaleść wiarygodnej odpowiedzi, czy aktualizacje z "3" należy wgrywać czy je sobie darować i wgrywać tylko "1" i "2"?