Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jaki router wybrać?  (Przeczytany 2031 razy)

Zagiewa

  • Gość
Jaki router wybrać?
« dnia: 2017-05-01, 14:03:30 »
Witam. Chciałbym poruszyć temat routera albo zestawu urządzeń które spełniły by moje oczekiwania. Generalnie moje informacje na temat sieci i usług z nimi związanych są małe dlatego liczę, że czegoś się od was dowiem :) Przede wszystkim chciałbym kupić router który:
1. Obsługuje dwie częstotliwości 2,4 i 5Ghz
2. Z gniazdem USB 2.0 lub 3.0
3. Piąta generacja żeby pracował już w ac - skoro kupuje nowy sprzęt to niech będzie przyszłościowy :)
Teraz kwestia użytkowania i tutaj mam problem... marzy mi się abym mógł łączyć się z routerem w celu sprawdzenia ile i jakie urządzenia są do niego podpięte. Korzystam z Linuxa i mam na pulpicie conky. Chcę napisać prostą aplikację która będzie się łączyć z routerem, pobierała dane odnośnie podłączony urządzeń zapisywała do pliku a conky je tylko wyświetli. Urządzenia które oferuje asus, tp-link itp firmy nie opisują w specyfikacji żeby obsługiwały ssh czy inne protokoły. Sposób w jaki aplikacja będzie się łączyła nie ma konkretnego znaczenia choć wydaje mi się, że ssh będzie najsensowniejsze bo daje najwięcej możliwości?
Nigdy do tej pory nie korzystałem z ssh dlatego jak macie jakieś inny sposoby na pobieranie danych z routera to chętnie poczytam. Może się mylę ale routery które nie oferują w swoim oprogramowaniu ssh zawsze można zmienić ich oprogramowania na chociażby ddwrt prawda?

Jest jeszcze jedna sprawa. Chcę do tego routera podłączyć dysk. Niektóre routery dają możliwość robienia kopii zapasowych, domowej chmury a nawet serwera www, ftp itp. Zastanawiam się czy testowaliście te rozwiązania? Bo druga opcja to kupić małego NASa który daje większe możliwości i odciąża router.

To wszystko będzie używane w domowych warunkach hobbistycznie dlatego szukam dobrego sprzętu ale nie kombajnów dedykowanych dla firm. Ciekawym rozwiązaniem wydaje mi się również własy VPN - dla zabawy oczywiście.

Wiem sporo tego ale jakieś pomysły? :P

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Jaki router wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-05-03, 14:25:31 »
Ja używam taki router
http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-9_Archer-C20.html
Ma pasmo 2,4GHz  i 5GHz oraz port usb2 z podpiętym dyskiem na którym mam uruchomione usługi:
serwer plików ,ftp , dlna.
Router mam jeszcze na gwarancji - dlatego jeszcze nie bawiłem się wolnym firmware.
Dostępu przez ssh nie ma ze względu na powyższe.
Podgląd kompów podpiętych pod router mam poprzez przeglądarkę- panel konfiguracyjny(dla moich potrzeb w zupełności wystarcza).
Albo poprzez aplikację na androida:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tplink.tether&hl=pl
Mam możliwość sprawdzenia, co jest połączone z routerem zablokować urządzenie.
Mam też drugi stary router który jest połączony z tym routerem przez most wifi i na nim jest gargoyle i wolne oprogramowanie pozwala na dostęp przez ssh do routera...
Myślę, że trochę Ci pomogłem.

P.S. Z pasmem 5GHz największy problem to dobór dobrej karty klienckiej,bo mają gorszy zasięg i słabe wsparcie dla linuxa.
Mam taką http://www.tp-link.com.pl/download/Archer-T2U.html
i blisko routera działa dobrze jak już jest ściana to jest gorzej.
Kernel z którym działa poprawnie to 3.16, mnie na devuanie udało dojść do 4.4.57...
Fajną aplikacją do monitorowania i statystyk sieci jest ntop.
« Ostatnia zmiana: 2017-05-03, 14:35:37 wysłana przez Andrzej J »

Zagiewa

  • Gość
Odp: Jaki router wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-05-04, 23:10:28 »
Sprawdzałeś może albo masz doświadczenie w ssh? Chodzi mi o łatwość w nawiązywaniu połączenia z takim routerem.
Wiem, że jest możliwość sprawdzenia podpiętych urządzeń nawet na najprostszym routerze ale za każdym razem muszę się do niego zalogować przez przeglądarkę - takie rozwiązanie mi nie pasuje. Chcę ssh po to aby aplikacja którą napiszę będzie co np 30s sprawdzała podpięte urządzenia i informowała mnie o tym na pulpicie.

Powiedz mi jak sprawdza Ci się serwer plików? Chodzi mi o szybkość w dostępie do tych plików z różnych urządzeń tj. telefon, telewizor itp? Chciałbym aby np mój telewizor po paśmie 5GHz bez problemu łączył się z routerem i był w stanie płynnie odtwarzać zdjęcia czy filmy :)

Wiem, że z 5GHz bywa różnie ale to pasmo najlepiej się sprawdza do przesyłu audio/video na telewizory chociażby. Do kompa kupiłem sobie ostatnio kartę wewnętrzną https://www.asus.com/pl/Networking/PCEAC56/. Apropo wsparcia 5GHz przez Linuxa. Niby mój komp sobie z tym radzi tzn. musiałem zainstalować dodatkowe stery do tej karty ale wykrywa mi zarówno 2,4 jak i 5GHz więc teoretycznie powinno działać. 2,4 działa bez problemu pełną parą natomiast 5GHz nie mam jeszcze jak sprawdzić

Wracając do tematu samego routera gryzę się z wyborem drogiego routera z ssh i innymi bajerami a średniej klasy nawet tp-linka na którym będę mógł zmienić soft

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Jaki router wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-05-05, 12:22:09 »
Przez ssh producent przy zamkniętym oprogramowaniu nie pozwala na dostęp, wyżej napisałem, że router jest na gwarancji- to jezcze innego softu nie próbowałem (w starym routerze z gargulcem ssh działa bezproblemowo, ale to jest inny router).. Telewizor mam podpięty po lan(3m od routera) i nie ma żadnych problemów z oglądaniem filmów w FHD z dysku sieciowego routera, jak i z kompów po wifi.. Przesył plików do routera po wifi osiąga do 8 Mb. Wymiana plików przez smartfon, czy tablet jest ograniczona wifi w tych urządzeniach i czasami filmy się zatrzymują przy przesyle danych miałem do 1,5Mb. Jakbym miał teraz kupować router to raczej z 2 usb no i na pewno byłby droższy. Kartę 5G używam czasami do speedtestów... ;)

kuchara18

  • Gość
Odp: Jaki router wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 2017-05-05, 16:56:49 »
Hej,

Wszystko zależy tak naprawde od ceny jaką chcesz przeznaczyć bo router'ow jest masa. Ja osobiście polecam to firmę: https://routerboard.com/RB2011UiAS-2HnD-IN

Już nie chodzi tu o konkretny model router'a bo możesz wykorzystać inny, bądź też kupić sam motherboard i do niego dokupowac karty - od 2,4/5 ac... co sobie zamarzysz. Dodatkowo atutem rozwiązania jest jego bardzo rozbudowany interfejs. Jest on zależny oczywiście od rodzaju licencji ale na standardowych można cuda robić. Przez routingi, API, ssh, i milion innych rzeczy.

Dodatkowym atutem jest technologia Capsman. Pozwala ona na swobodne przelaczanie urzadzenia pomiędzy AP w zależności od tego gdzie klient posiada mocniejszy sygnał.

Pozdrawiam