Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Kopia i odtwarzanie z kopii dysku  (Przeczytany 7388 razy)

mikajlo

  • Gość
Kopia i odtwarzanie z kopii dysku
« dnia: 2016-04-22, 13:13:15 »
Cześć,
próbuję wykonać poprawną kopię całego mojego dysku (wraz z systemem operacyjnym) i coś mi to nie wychodzi, ponieważ po odzyskaniu kopii system nie uruchamia się ..

Próbowałem w sumie już dwóch narzędzi:

1. dd tool

Wykonałem kopię całego dysku przy użyciu następującego polecenia:

dd if=/dev/sda conv=sync,noerror bs=64K | gzip -c > /mnt/fs/sda.img.gz

Następnie próbuję odzyskać przygotowaną kopię:
gunzip -c /mnt/fs/sda.img.gz | dd of=/dev/sdc conv=sync,noerror bs=64K 
i jest lipa..

W celu uzupełnienia informacji dodam, że kopię wykonywałem z poziomu działającego systemu operacyjnego, gdzie dysk był zamontowany pod ścieżką /dev/sda. Natomiast przy odzyskiwaniu kopii wykorzystałem liveCD i tam dysk był zamontowany pod ścieżką /dev/sdc. Czy to może być problemem? A może błędne polecenia programu dd stosuję..

2. clonezilla

Próbowałem wykonać pełną kopię dysku również przy użyciu clonezilla. Efekt końcowy jest podobny jak do w/w. Co ciekawe, kiedyś z powodzeniem używałem clonezilli do utworzenia kopi, jednak wtedy był to laptop a teraz jest to maszyna serwerowa.

EDIT: 2016-04-22 14:13
Z clonezilla ostatecznie udało się odzyskać wykonaną kopię, jednakże pytanie odnośnie dd i innych metod wykonywania kopii jest nadal aktualne.

Podsumowując - proszę o wskazówki odnośnie tematu. Być może istnieją również inne dedykowane narzędzia do wykonywania backaupu całego dysku, które lepiej by się tutaj sprawdziły..

Pozdrawiam,
Michał

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Kopia i odtwarzanie z kopii dysku
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-04-22, 14:35:37 »
Na czym konkretnie polega lipa z dd? To jest normalna procedura (+/- backup robi się też z LiveCD a nie z poziomu systemu archiwizowanego, ba na działającym systemie jego partycje mogą być niespójne)

Ja robię zrzutki tak:
1) sfdiskiem zrzut tablicy partycji
2) dd zrzut od mbr do początku pierwszej partycji (czyli na ogół 2048 sektorów)
3a) blkid zrzut UUIDów partycji,  każdą partycję osobno montuję i jadę TARem
albo
3b) bez montowania jadę partimage'm

Odtworzenie to
1) Odzysk struktury z sfdiska
2) Odzysk bootmanagera ze zrzutu 2048sektorów (nadpisuje sfdiskowy, ale nie zawiera partycji rozszerzonych)
3a) Pozakładanie partycji we właściwych typach, z oryginalnymi UUID i etykietami i rozpakowanie tam TARów
albo
3b) Rozpakowanie obrazóœ partimage'a
« Ostatnia zmiana: 2016-04-22, 16:04:19 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

mikajlo

  • Gość
Odp: Kopia i odtwarzanie z kopii dysku
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-04-24, 11:55:51 »
@{Paweł Kraszewski} - dzięki za zainteresowanie.

'Lipa' z dd wyglądała tak, że po wykonaniu metod podanych powyżej system operacyjny po prostu się nie ładował (wyświetlany jest migający w nieskończoność underscore).

Po część wpływ na taki stan rzeczy pewnie miało to, że wykonywałem tę kopię danych z poziomu działającego systemu. Tylko, że jak nawet w przypadku dd należy wyłączyć serwer, aby wykonać 'pełen' backup, to równie dobrze mogę użyć clonezilli.

Z drugiej strony rozpisana bez Ciebie metoda ma być może swoje zalety, których nie jestem wstanie dostrzec, ponieważ wykonywanie tego typu backupu jest dla mnie nowością.. Muszę poszukać w sieci więcej informacji na ten temat.. (jakbyś czasami dysponował jakimś tutorialem/whatever to proszę o podrzucenie .)

btw. Z tego co zauważyłem to clonezilla po części pewnie korzystać 'pod spodem' z podobnych poleceń, które Ty przytoczyłeś.. na pewno widziałem, że używał partimage.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Kopia i odtwarzanie z kopii dysku
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-04-24, 12:33:00 »
Cytuj
ma być może swoje zalety, których nie jestem wstanie dostrzec

"Czyste" DD kopiuje też obszary nie należące już do żadnych plików (a, że tam często nie ma "zer" tylko oryginalna "kaszka", taki obraz słabo się kompresuje). Rozwiązanie z partimage/tar robi obraz tylko części dysku rzeczywiście zawierającej bieżące dane. Dzięki temu backup może być dużo mniejszy. (warning - nie dotyczy SSD z poprawnie zaimplementowanym trimem i systemem plików obsługującym trim, np EXT4. Wtedy usunięcie pliku logicznie wipuje też odpowiedni obszar nośnika)

Par example:
1. Weź pendrive tak z 2G i zwipuj go do czysta (bcwipem, dd if=/dev/zero of=/dev/sdPEN albo czymś podobnie skutecznym).
2. Nagraj tam plik tekstowy mający 1kB i plik z danymi pseudolosowymi (może też być JPG, MPG, MP3) mający 1GB
3. Skasuj plik 1GB zostawiając plik 1kB

I teraz tak:
1/ Dane pliku 1GB dalej są na nośniku, tylko oznaczone jako nieużywane.
2/ Jak zrobisz DD tego pendrive'a, to obraz będzie miał 2G. Ale kompresja nie wyciśnie więcej niż 1G, bo ten pseudolosowy śmietnik po pliku 1G się nie kompresuje.
3/ Jak zrobisz backup tar/dar/partimage, to będzie on miał 1kB+trochę metadanych, bo nie będzie zrzucany obszar po pliku 1G (jako nieistotny).

OT:
Jak archiwizacja/przywrócenie dd nie zadziałały, to znaczy że coś źle zrobiłeś. To, że zrobiłeś backup "żywego" systemu sprawi tylko/aż tyle, że po przywróceniu musisz zrobić chkdisk/fsck, żeby przywrócić spójność systemu plików. No i potencjalnie odbudowę indeksów bazy danych, jeżeli backup obejmował jakiegoś mysqla/postgresa czy cóś.

Jeżeli często robisz backupy "żywych" systemów - to do tego powstały specjalne systemy plików i rozwiązania techniczne. Btrfs, XFS i ZFS umożliwiają zrobienie "migawki" systemu plików w dowolnym momencie i zrobienie backupu z tej migawki tar-em/dar-em. LVM2 umożliwia zrobienie migawki całego urządzenia blokowego i zrobienie spójnego backupu dd/partimagem.
« Ostatnia zmiana: 2016-04-24, 12:36:15 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

mikajlo

  • Gość
Odp: Kopia i odtwarzanie z kopii dysku
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-04-24, 19:05:07 »
@{Paweł Kraszewski} - Dzięki za wypowiedź i przykład funkcjonowania narzędzia dd. (szkoda, że nie można tutaj przyznawać punków albo coś w tym rodzaju, bo na pewno bym Ci je przyznał .)

Odnosząc się jednak do Twojego OT - u siebie w firmie będę miał opieką dwa serwery (Centos6), dla których muszę wprowadzić jakąś formę backupu (bo aktualnie tego brakuje..). W takim przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie odpowiedniego systemu plików, np. Btrfs lub ZFS i wykonywaniu snapshotów. Wtedy np. gdy system 'padnie' po aktualizacji systemu lub po czymś innym, będę mógł szybko przywrócić system do poprzedniego snapshota.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Kopia i odtwarzanie z kopii dysku
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-04-24, 19:44:02 »
Dawno się nie bawiłem, ale przy odpowiednim skonfigurowaniu YUM-a i przy LVM albo Btrfs system automatycznie sam robi snapshot przy upgradzie i można przywrócić system do stanu przed upgradem bez problemu. Jest w nowych Fedorach i w CentOSie 7. Mam wrażenie, że w 6 też, ale nie jestem pewien (w każdym razie nie jestem pewien Btrfsa).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy