Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Kiedy Linux wreszcie dorośnie?  (Przeczytany 5139 razy)

wariat100

  • Gość
Kiedy Linux wreszcie dorośnie?
« dnia: 2016-03-28, 09:56:27 »
Mint 17.3 x64, system wydany oficjalnie, nie w wersji beta i masa problemów. U mnie wyhaczył się kilka razy Cinnamon, kilka razy pojawiły się wpisy: SYSTEM ERROR i po restarcie kompletny brak możliwości zalogowania (złe hasło choć było dobre), problem z przegrzewaniem się procesora i procesora GPU, znane problemy z prędkością wiatraka, itp. itd.

Debian 8.2, niby najnowszy a po instalacji miał problem z wyświetleniem rozdzielczości 1366x768 i pracował na 1024x768 mając w systemie sterownik VGA;  brak UPDATE w debianie?
Może nie znalazłem ale system strasznie niedopracowany jak na rok 2016 i te wersję (8.3). Instalator (5 płyt DVD) pobranych z icm.edu.pl zawiera błąd. Pomimo dołączenia podczas instalacji kolejnych płyt, rusza tylko DVD1 i DVD2 na chwilę. Nic z reszty płyt nie bierze.
Dodatkowo są płyty DVDupdate 1 i 2 i tu też fajna ciekawostka. Czy w Linuxie wszystko musi być wiecznie utrudnione?
Dlaczego programiści tworząc płytę update nie dodali do niej jakiegoś instalatora choć by w HTML który ułatwił by wybór i instalację softu?

Instalacja softu w linuxach. Czy na tym podwórku naprawdę nie można zrobić porządku?
Przecież to jest już śmiechu warte w 21 wieku aż tak bawić się w instalacje czegokolwiek!!!
Nie można tego jakoś ujednolicić i stworzyć pakietów które zainstalują się kompletnie same po kliknięciu ikony tak jak setup.exe??  Czy to jest aż tak trudne?

Debian 8.3 bez firefoksa i thunderbirda z przestarzałą przeglądarką ICE coś tam?
Bez flashplayera?

Firefoks wywodzi się z systemów Unixowych zatem dlaczego w Linuxach aż tak mocno utrudnili aktualizację FF do najnowszej wersji?
Przecież to jest dosłowna paranoja by taki Debian nie miał własnego serwera gdzieś na świecie z możliwością prostej obsługi i update'owania systemu!

Co jest na tych płytach DVD1, DVD2, DVD3 i update DVD1 i DVD2????
Przecież to jest ponad 17GB danych które pobrałem. Zmarnowałem 5 płyt DVD których nie da się zainstalować w łatwy sposób?

Kiedy to się w końcu skończy? Zainstalowałem sobie testowo MINT 17.3. Na początku byłem bardzo zadowolony ale z czasem poczułem niedosyt. Walczyłem z przegrzewającym się CPU i GPU i jak już myślałem że w końcu mi się udało to się system rozkraczył!!!!
Rozkraczył do takiego stopnia że nie udało się go w ogóle uruchomić!!
Zapytam wprost: co ma sterownik grafiki do konta administratora ???????
Po zabawie z GPU/ACPI system nie wstał. Brak możliwości zalogowania do roota i usera bo hasło złe. Jak można pomylić 5678??????  Jakie złe???

Kolejna rzecz!  Odzyskiwanie systemu!  Istnieje coś takiego????
Czy mogę zrobić coś takiego jak PRZYWRACANIE do wcześniejszej godziny itp.?? po awarii?
Dlaczego podczas bootowania z płyty (Debian, Mint) nie ma opcji NAPRAW SYSTEM, PRZYWRÓC itp. itd.??

I to mają być systemy operacyjne pisane przez programistów?
Jestem wściekły dosłownie....
bo znowu siedzę na winshicie nie mając innego wyjścia!

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy Linux wreszcie dorośnie?
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-03-28, 11:28:39 »
- Mint, --> Nie używam, nie komentuje
- Debian
Cytuj
niby najnowszy a po instalacji miał problem z wyświetleniem rozdzielczości 1366x768 i pracował na 1024x768 mając w systemie sterownik VGA
   To jest sterownik 2D, programiści możliwie że dali dupy, ale podejrzewam, że celowo go nie wspierają,
        wspierają go za to chyba wszystkie karty graficzne i za to go bardzo lubie.
      Dlaczego go developerzy nie wspierają ? Bo według nich masz mieć odrazu 3D.
      Mogę tylko wspomnieć że kiedyś tryb VESA mogłeś wybrać odrazu z menu płytki live-cd.
       Aaa i nie wymagaj cudów od tego steronika, jest on już bardzo stary i może takiej rozdzielczości już nie ogarnia,
            nie wiem, zgaduje.

Cytuj
te wersję (8.3). Instalator (5 płyt DVD) pobranych z icm.edu.pl zawiera błąd.
    To napisz twórcy tych płyt o tym, większość ludzi pobiera instalator sieciowy 600 MB wprost ze strony Debiana,
       obraz masz w prawym górnym rogu.
Cytuj
Dlaczego programiści tworząc płytę update nie dodali do niej jakiegoś instalatora choć by w HTML który ułatwił by wybór i instalację softu?
   Tak działa instalator sieciowy Debiana, tylko że nie z przeglądarki. A update robisz z aplikacji w systemie przez internet,
      może te płytki były dla kogoś kto nie ma internetu ?

Cytuj
Nie można tego jakoś ujednolicić i stworzyć pakietów które zainstalują się kompletnie same po kliknięciu ikony tak jak setup.exe??
  Można... są pakiety run i bin tworzone tak aby były portable na wszystkie dystrybucje Linuxa.
     Dlaczego większość aplikacji jest tworzona inaczej ?
   Zacznijmy od tego że kiedyś aplikacje były rozdawane które trzeba było sobie skompilować.
  Kiedyś były bardzo małe dyski, a dystrybucje Linuxa rozwijały się może bardziej niż inne systemy i ktoś wpadł na pomysł...
     skoro każda aplikacja kopiuje biblioteki które musi mieć, to czemu by nie zrobić bibliotek współdzielonych ?
   Nie wiem czy tak było, zgaduje dlatego polecam poszperać w sieci jak to było naprawde... i tak narodziły się zależności.  Użytkownikom było bardzo ciężko skompilować program, bo musiał czasem przed tem stos zależności skompilować,
  aż wkońcu ktoś wpadł na stworzenie menadzera pakietów który pobiera gotowe, skompilowane już paczki w raz z zależnościami
    i tak menadzery pakietów rozpowszechniły sie prawie w każdej dystrybucji Linuxa.

   Stety lub niestety główne dystrybucje miały swój światopogląd jak paczki mają wyglądać,
      oraz każda dystrybucja aktualizuje pakiety w miarę swoich możliwości, więc gotowe binarki
      nie są przenośne miedzy dystrybucjami, a jeśli są to bardzo rzadko i zazwyczaj uwzględniają różnice miedzy dystrybucjami,
      jak np. paczki LibreOffice.
    Ale dzieki menadzerom pakietów, heroicznej czasem pracy ludzi masz w repozytorium
  • Sprawdzone pakiety
  • Większość w 1 miejscu
  • Instalujesz dwoma kliknięciami
  • Możesz nawet czasami całe grupy programów instalować i usuwać jeśli ktoś stworzył takie pakiety
  • Jest i też wada, przez zależności masz czasami więcej plikow lub programów których byś nie chciał mieć, a muszą być
        lub menadzer nie umie odrazu niepotrzebnych zależności usunąć, bo nie wie czy ty je chcesz czy nie.
    Problem budowania aplikacji portable jest trochę większy i tym problemem, podobno miał się zająć także Linus Torwalds.
Dla przykładu wymienie Ci Steam, tam masz głównie gry portable.

Cytuj
Debian 8.3 bez firefoksa i thunderbirda z przestarzałą przeglądarką ICE coś tam ?
   przeczytaj komentarze na:   https://dug.net.pl/news/664/
    Czyli  Iceweasel to przeglądarka zbudowana na Firefoxie (ESR), tylko z rzadszym cyklem wydawniczym,
  a więc siłą rzeczy czasami jest starsza od zwykłego Firefoxa.
              https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/faq/

Cytuj
Bez flashplayera?
  Flash Player nie jest wspierany na Linuxie już. Jest wpierany nowszy HTML5.
1. http://www.komputerswiat.pl/jak-to-dziala/2014/12/html5.aspx
2. http://www.komputerswiat.pl/nowosci/programy/2016/04/firefox-przekonwertuje-stary-kod-flash-z-youtubea-na-html5.aspx

Cytuj
Firefoks wywodzi się z systemów Unixowych zatem dlaczego w Linuxach aż tak mocno utrudnili aktualizację FF do najnowszej wersji?
Podejrzewam że Debian używa ( "Firefoxa (ESR) " ) ze względu na fakt, że aktualizacje są częsciej niż wydania Debiana.
   Zwykłego Firefoxa możesz sam pobrać ze strony Firefoxa, rozpakować i używać,
       Nie trzeba kompilować, instalować zależności, uruchamiać instalatora, jest to gotowa wersja portable.

Cytuj
Co jest na tych płytach DVD1, DVD2, DVD3
   Mnie nie pytaj, ja nawet nie wiem skąd to pobrałeś, jeśli Linuxy są na płytach DVD, to zazwyczaj na 1.

Cytuj
Kiedy to się w końcu skończy? Zainstalowałem sobie testowo MINT
-  Nie używam, może ktoś inny pomoże ? Jest bardzo popularny.

Cytuj
Kolejna rzecz!  Odzyskiwanie systemu!  Istnieje coś takiego?
- Było kiedyś w OpenSuse i projekt padł. Sam się musisz nauczyć kopie robić jak chcesz,
       w sieci znajdziesz poradniki. Najczesciej to polega na skopiowaniu folderów przy pomocy komendy cp , spakowaniu i gotowe.
   Pozatym od robienia kopii systemu masz do tego programy jakieś tam.

   Katalog /home mozesz montować bez konieczności usuwania przy instalacji systemu.
   Ważniejszą część możesz zainstalować z płytki live-cd i gotowe, takie różne metody istnieją...
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy Linux wreszcie dorośnie?
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-03-28, 14:18:15 »
Mint 17.3 x64, system wydany oficjalnie, nie w wersji beta i masa problemów. U mnie wyhaczył się kilka razy Cinnamon, kilka razy pojawiły się wpisy: SYSTEM ERROR i po restarcie kompletny brak możliwości zalogowania (złe hasło choć było dobre), problem z przegrzewaniem się procesora i procesora GPU, znane problemy z prędkością wiatraka, itp. itd.
Nie wiem, nie używam Minta.
Poprawnie zainstalowanego i chłodzonego procesora nie da się przegrzać softwarowo. Zdecydowanie sprawdź sprzęt.
Jeśli masz GPU nVidii, to zainstaluj zamknięte sterowniki. W innych przypadkach nie wiem, bo dawno zrezygnowałem z konkurencji, ale też nigdy nie trafiłem na przegrzewanie się GPU.

Debian 8.2, niby najnowszy a po instalacji miał problem z wyświetleniem rozdzielczości 1366x768 i pracował na 1024x768 mając w systemie sterownik VGA;
Jakie GPU?

brak UPDATE w debianie?
Może nie znalazłem ale system strasznie niedopracowany jak na rok 2016 i te wersję (8.3). Instalator (5 płyt DVD) pobranych z icm.edu.pl zawiera błąd. Pomimo dołączenia podczas instalacji kolejnych płyt, rusza tylko DVD1 i DVD2 na chwilę. Nic z reszty płyt nie bierze.
Dodatkowo są płyty DVDupdate 1 i 2 i tu też fajna ciekawostka.
Najlepiej używaj płytki netinst. Paczki są updatowane na bieżąco i i tak za chwilę te wielkie DVD będą stare.
Nie wiem czy po instalacji z DVD automatycznie dodawane są repozytoria sieciowe, ale nie widzę powodu, żeby nie.
Chyba, że coś popsułeś przy instalacji.

Czy w Linuxie wszystko musi być wiecznie utrudnione?
Jest najprościej jak się da.
Tylko trzeba się przyzwyczaić.

Dlaczego programiści tworząc płytę update nie dodali do niej jakiegoś instalatora choć by w HTML który ułatwił by wybór i instalację softu?
Instalacja softu w linuxach. Czy na tym podwórku naprawdę nie można zrobić porządku?
Przecież to jest już śmiechu warte w 21 wieku aż tak bawić się w instalacje czegokolwiek!!!
Nie można tego jakoś ujednolicić i stworzyć pakietów które zainstalują się kompletnie same po kliknięciu ikony tak jak setup.exe??  Czy to jest aż tak trudne?
Graficznie: synaptic
Konsola: aptitude
Polecam to drugie, choć trzeba nauczyć się kilku skrótów klawiszowych.

Debian 8.3 bez firefoksa i thunderbirda z przestarzałą przeglądarką ICE coś tam?
Firefoks wywodzi się z systemów Unixowych zatem dlaczego w Linuxach aż tak mocno utrudnili aktualizację FF do najnowszej wersji?
Iceweasel to tylko rebrandowany Firefox. Praktycznie wszystko poza nazwą i ikoną jest identyczne.
W Debianie 8 jest najnowsza wersja 38 czyli o wydłużonym wsparciu Mozilli.
Jak chcesz zawsze najnowszą, to jest do tego repo: deb http://mozilla.debian.net/ jessie-backports firefox-release
A od niedawna nazwa Firefox wróciła do Debiana po wyjaśnieniu kwestii prawnych z Mozillą.

Bez flashplayera?
Polecam dodać sobie repozytora 'contrib' i 'non-free' z Debiana oraz to: http://deb-multimedia.org/
apt-get install flashplugin-nonfree

Przecież to jest dosłowna paranoja by taki Debian nie miał własnego serwera gdzieś na świecie z możliwością prostej obsługi i update'owania systemu!
Ma. W standardzie. Przejrzyj plik(i) /etc/apt/sources.list* i poczytaj na ten temat.

Co jest na tych płytach DVD1, DVD2, DVD3 i update DVD1 i DVD2????
Przecież to jest ponad 17GB danych które pobrałem. Zmarnowałem 5 płyt DVD których nie da się zainstalować w łatwy sposób?
Zapewne da się zainstalować. Chyba, że trafiłeś na jakiegoś buga.
Ale jeśli masz dostęp do Internetu, to używaj płytki netinst.

Kiedy to się w końcu skończy? Zainstalowałem sobie testowo MINT 17.3. Na początku byłem bardzo zadowolony ale z czasem poczułem niedosyt. Walczyłem z przegrzewającym się CPU i GPU i jak już myślałem że w końcu mi się udało to się system rozkraczył!!!!
Rozkraczył do takiego stopnia że nie udało się go w ogóle uruchomić!!
Zapytam wprost: co ma sterownik grafiki do konta administratora ???????
Po zabawie z GPU/ACPI system nie wstał. Brak możliwości zalogowania do roota i usera bo hasło złe. Jak można pomylić 5678??????  Jakie złe???
U mnie działa. Zainstaluj jeszcze raz.

Kolejna rzecz!  Odzyskiwanie systemu!  Istnieje coś takiego????
Czy mogę zrobić coś takiego jak PRZYWRACANIE do wcześniejszej godziny itp.?? po awarii?
Dlaczego podczas bootowania z płyty (Debian, Mint) nie ma opcji NAPRAW SYSTEM, PRZYWRÓC itp. itd.??
Zdefiniuj awarię. Linux to nie magia.
Owszem, przydałyby się punkty przywracania dla instalacji pakietów (lub lepszy system pozwalający zwyczajnie cofnąć instalację grupy paczek do poprzedniego stanu). Ale ten problem chyba cię nie dotyczy.
Poza tym masz tylko pliki konfiguracyjne (w /etc), których kopię łatwo zrobić.

I to mają być systemy operacyjne pisane przez programistów?
Jestem wściekły dosłownie....
bo znowu siedzę na winshicie nie mając innego wyjścia!
U mnie działa (Debian). Bez najmniejszych problemów.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy Linux wreszcie dorośnie?
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-03-29, 08:14:48 »
No i znalazłeś pretekst i wróciłeś do Windows. Good for you.

Co do instalacji DVD - płyty DVD 2+ są dla osób, które z jakiś względów nie mogą podpiąć sytemu do sieci albo mają bardzo powolną transmisję danych. Wtedy system instaluje się z pierwszego nośnika a po zainstalowaniu podpina pozostałe do repozytorium. Z kolei płyty Update są dla tych, którzy już mają ściągnięte i zainstalowane starsze wydanie (np 8.3 update jest dla tych, którzy już mają 8.0 .. 8.2).

Do do 1-click-install... No właśnie tak działają pakiety RPM i DEB. Tylko różnikca między Windows a Linuksem jest taka, że w instalatorach EXE wszystko jest duplikowane. Dlatego w mojej 10-ce mam już chyba 12 wersji msvcrt i żadnej nie mogę usunąć, bo coś przestanie działać. A w Linuksie pakiet powiadamia, czego potrzebuje i wtedy przy instalacji doinstalowują się brakujące biblioteki, wspólne dla całego systemu.

Co do "niektualnej" wersji Firefoksa. Debian ma aktualną, tylko ze względów licencyjnych inaczej się nazywa i ma inną ikonę. Poza tym to normalna, stabilna wersja Firefoksa.

Na resztę już ci odpowiedzieli.

Przyszedłeś, potrolowałeś, strzeliłeś focha, poszedłeś. Powodzenia na nowej-starej drodze życia.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

bart886

  • Gość
Odp: Kiedy Linux wreszcie dorośnie?
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-03-29, 09:21:14 »
Debian niedopracowany i trzeba pobrać 5 płyty DVD do instalacji hahaha  ;D padłem a wystarczy płytka miniCD która ma około 350MB ale jak się szuka argumentów na siłe przeciw linuksowi to widzę się je znajdzie. Dalej nie ma sensu czytać bo to bzdury.

magneto

  • Gość
Odp: Kiedy Linux wreszcie dorośnie?
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-04-18, 12:01:14 »
Własnie, że nie bzudry, bo wariat prawdziwy ma w większości rację.
Mamy rok 2016, a nie 1990, więc trochę dopracowania od systemu się należy jak Antoniemu psychiatra.

wariat prawdziwy@ swego czasu miałem dokładnie takie same przemyslenia odnośnie MINT'a - na początku fajny, a potem zaczynają się schody. A szkoda.

A swoją drogą to powiem, że w fedorze 22 (bądź 23) instalator, creator partycjonowania jest bardzo mocno niedopracowany. A wydawać by się mogło, że najnowsza fedora obecnie na pewno nie będzie mieć takich problemów. No niestety tak to właśnie jest z linuxami - są świetne tyle, że niedopracowane.

bart886

  • Gość
Odp: Kiedy Linux wreszcie dorośnie?
« Odpowiedź #6 dnia: 2016-04-18, 13:03:14 »
@magneto Zależy jakie linuksy Fedora ma być nie stabilna wręcz takie jej założenie ma wprowadzać nowości to testów. Mint to taka hybryda ubuntu i to że tam występują problemy z zależnościami to nawet sami twórcy przyznają, ale Debian stabilny a nawet testowy to już takich problemów jak te wcześniejsze nie ma,
są różne distra jednej bardziej pod desktop inne pod serwer, jedne stabilne a drugie testowe, jeszcze inne są robione na własny pomysł. Trzeba poczytać co się instaluje i wiedzieć czego oczekuje od systemu.

rilicek

  • Gość
Odp: Kiedy Linux wreszcie dorośnie?
« Odpowiedź #7 dnia: 2016-04-18, 13:23:42 »
Cytat:  link=topic=24454.msg132093#msg132093 date=1459157319

Cytuj
Kolejna rzecz!  Odzyskiwanie systemu!  Istnieje coś takiego?
- Było kiedyś w OpenSuse i projekt padł. Sam się musisz nauczyć kopie robić jak chcesz,
       w sieci znajdziesz poradniki. Najczesciej to polega na skopiowaniu folderów przy pomocy komendy cp , spakowaniu i gotowe.
   Pozatym od robienia kopii systemu masz do tego programy jakieś tam.
Jest Snapper w OpenSuse dla systemu plików Btrfs:
https://en.opensuse.org/openSUSE:Snapper_Tutorial

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy Linux wreszcie dorośnie?
« Odpowiedź #8 dnia: 2016-04-18, 14:51:41 »
Jak juz odświeżyliście stary wątek to ostatnio mi się obiło o oczy "Kopie bezpieczeństwa" czegoś...
  że niby Ubuntu ma już taką opcje
http://404.g-net.pl/2016/04/ubuntu-16-04-lts-10-krokow-ku-lepszej-wspolpracy/

  Ale to o czym mówiłem
Cytuj
Było kiedyś w OpenSuse i projekt padł.
   to to że Open Suse z live-cd potrafiło naprawić system jednym kliknięciem z menu (góra dwoma)
       , nie jest to żadna kopia bezpieczeństwa,  o którą raczej chodziło autorowi,
         za wprowadzenie w mały bląd przepraszam.

  Ja nie używam żadnych kopii bardzo długo..
1. Pliki wazne zawsze powinny być na osobnej partycji (niewazne jaki system)
     Dlaczego ?
   - Zwykły użytkownik boi się zainstalować system na nowo bo tam zazwyczaj trzyma pliki,
2. Jak Padnie system, to wlasnie dystrybucje Linuxa sa najlepszym narzedziem do robienia kopii czy przenoszenia plików.
   - bo uruchomisz z live-cd i już masz system.
3. Jak mi padnie dysk ? ... To moja sprawa, zdaje sobie sprawę z utratych danych.
      Zawsze kiedyś mogę kupić drugi i faktycznie kopiować pliki ...
4.  Dobry Linux, jak nie ruszasz istotnych rzeczy to bardzo rzadko się psuje, i działa i działa i działa,
      a drobne rzeczy możesz naprawić bez restartu, dlatego jest taki dobry na serwery :D
https://www.youtube.com/watch?v=OnSUX2otYos&feature=youtu.be&t=1715

   Fakt, na Linuxie nie da się zapomnieć że
        - cześć gier jest na Windowsa
        - i tu Microsoft może chcieć coś przemycić ( nie zawsze tylko swoje programy )
   Ale Linux poprostu działa, do drobnych domowych rzeczy dystrybuje Linuxa naprawdę wystarcza
       i nie ma obaw jeśli kogoś nie będzie stać na nowy system.
    A jak przechodzisz z Windowsa i dziwisz się że Linux Ci nie działa ...
            * kupiłeś sprzęt z takim a nie innym systemem, musisz się z tym liczyć
            * kupując nowy sprzęt na Linuxa masz prawo się domagać
                sprzętu zgodnego z Linuxem u sprzedawcy czy u producenta jak każdy ...

Cytuj
A swoją drogą to powiem, że w fedorze 22 (bądź 23) instalator
- Ja tam wolałem stary instalator niż nowy, stary jest bardziej intuicyjny.
- Mam nadzieje ze skończą Calamares (generalnie już jest, ale go ulepszają ciągle)
https://www.youtube.com/watch?v=uuR8V7DP0cY
-   Jesli macie jakieś zastrzeżenia do tego instalatora to możecie zgłosić twórcom  ;)
- Nie liczcie że każda dystrybucja go odrazu doda,
            * każda dystrybucja trochę musi dostosować do siebie.
            * Jest trochę cieżki, potrzebuje trochę zależności przez co zajmuje więcej miejsca,
                  przez co czasami starsze instalatory są lepsze, nawet jeśli nie takie piękne.

Edytowane:
PS: Tak sobie myśle... przecież taki zwykły użytkownik
  - nie zdaje sobie sprawy że może trzymać na innej partycji i że trzymanie plików tam gdzie system może być utrudnieniem
  - nie potrafi zainstalować systemu ( Jak coś instaluje to zazwyczaj klika tylko "OK" )
  - nie potrafi zrobić kopii zapasowej systemu, a o kopiowaniu ważnych plików nawet nie myśli...
    Dla niego ma system poprostu działać, menu musi być proste, aplikacje których potrzebuje mają działać.
       To developerzy decydują na jakim systemie stworzą program,
               tego nie da się obejść, dlatego każdy wybiera system taki jaki potrzebuje lub chce.

  Jeszcze coś dopisze...
      Aktualizacje potrafią być wkurzające jeśli coś psują, ale nie jest to tylko wada Linuxa,
       i tu  magneto  bart886  też ma racje, są dystrybucje takie i owakie,
          jedne potrafią się częściej popsuć inne wogóle, czasami to też zależy też od nas samych.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

bart886

  • Gość
Odp: Kiedy Linux wreszcie dorośnie?
« Odpowiedź #9 dnia: 2016-04-18, 23:08:13 »
Cytat:  link=topic=24454.msg132245#msg132245 date=1460983901
  Ja nie używam żadnych kopii bardzo długo..
1. Pliki wazne zawsze powinny być na osobnej partycji (niewazne jaki system)
     Dlaczego ?
   - Zwykły użytkownik boi się zainstalować system na nowo bo tam zazwyczaj trzyma pliki,
2. Jak Padnie system, to wlasnie dystrybucje Linuxa sa najlepszym narzedziem do robienia kopii czy przenoszenia plików.
   - bo uruchomisz z live-cd i już masz system.
3. Jak mi padnie dysk ? ... To moja sprawa, zdaje sobie sprawę z utratych danych.
      Zawsze kiedyś mogę kupić drugi i faktycznie kopiować pliki ...
4.  Dobry Linux, jak nie ruszasz istotnych rzeczy to bardzo rzadko się psuje, i działa i działa i działa,
      a drobne rzeczy możesz naprawić bez restartu, dlatego jest taki dobry na serwery :D
https://www.youtube.com/watch?v=OnSUX2otYos&feature=youtu.be&t=1715

Fakt ale każde distro zaleca instalacje /home na osobnej partycji, w ten sposób możemy linuksa dowolnie reinstalować a danych nigdy nie stracimy na 100%

 
Cytuj
A swoją drogą to powiem, że w fedorze 22 (bądź 23) instalator
- Ja tam wolałem stary instalator niż nowy, stary jest bardziej intuicyjny.
- Mam nadzieje ze skończą Calamares (generalnie już jest, ale go ulepszają ciągle)
https://www.youtube.com/watch?v=uuR8V7DP0cY
-   Jesli macie jakieś zastrzeżenia do tego instalatora to możecie zgłosić twórcom  ;)
- Nie liczcie że każda dystrybucja go odrazu doda,
            * każda dystrybucja trochę musi dostosować do siebie.
            * Jest trochę cieżki, potrzebuje trochę zależności przez co zajmuje więcej miejsca,
                  przez co czasami starsze instalatory są lepsze, nawet jeśli nie takie piękne.[/quote]
Pisałem to już wyżej ale wspomnę jeszcze raz Fedora nie jest pomyślana o użytku na co dzień. Jest to dystrybucja przeznaczona do testów nowości, które w przyszłości może przejdą do RHEL. Pewne rzeczy są w niej niedopracowane i często nawet nie zostają poprawione. Jeśli ktoś nie jest na to gotowy to niech się za te distro nawet nie bierze.

Cytuj
Edytowane:
PS: Tak sobie myśle... przecież taki zwykły użytkownik
  - nie zdaje sobie sprawy że może trzymać na innej partycji i że trzymanie plików tam gdzie system może być utrudnieniem
  - nie potrafi zainstalować systemu ( Jak coś instaluje to zazwyczaj klika tylko "OK" )
  - nie potrafi zrobić kopii zapasowej systemu, a o kopiowaniu ważnych plików nawet nie myśli...
    Dla niego ma system poprostu działać, menu musi być proste, aplikacje których potrzebuje mają działać.
       To developerzy decydują na jakim systemie stworzą program,
               tego nie da się obejść, dlatego każdy wybiera system taki jaki potrzebuje lub chce.
Tu się z tobą nie zgodzę. Jeśli ktoś ma linuksa to na pewno instalował go sam czyli umie to zrobić. I zdaje sobie sprawę z tego gdzie jakie dane się znajdują bo sam partycjonował dysk. Właściciele Windowsów i MacOS mają preinstalowany system i często oni nie wiedzą nawet jak taki system się instaluje. Praktycznie każdy posiadacz laptopa na win nie ma pojęcia o partycjach i instalacji systemu, im to nawet nie potrzebne bo jak coś się popsuje to mają recovery.

 
Cytuj
Jeszcze coś dopisze...
      Aktualizacje potrafią być wkurzające jeśli coś psują, ale nie jest to tylko wada Linuxa,
       i tu  magneto też ma racje, są dystrybucje takie i owakie,
          jedne potrafią się częściej popsuć inne wogóle, czasami to też zależy też od nas samych.
Nie zdarzyło mi się od lat na Debianie żeby jakaś aktualizacja coś popsuła i tu powinniśmy patrzeć na stabilność dystrybucji. Jeśli zależy nam na stabilności to nie powinniśmy patrzeć na Fedore nawet bo tam pakiety nowe wchodzą prawie bez żadnego sprawdzenia, błędy zgłaszają użytkownicy. Natomiast w Debianie sprawa wygląda zupełnie inaczej bo takie pakiety nowe trafiają najpierw do wersji sid, potem do testowej i dopiero po przejściu już przez czyjeś ręce po poprawkach trafiają do wersji stabilnej.

Jak można twierdzić że system, który obsługuje większość serwerów, routerów, klastry i wszystkie super komputery jest niedojrzały. To użytkownik jest niedojrzały do tego systemu lub za mało dociekliwy przy mnogości dostępnych dystrybucji.
« Ostatnia zmiana: 2016-04-19, 02:12:43 wysłana przez bart886 »