Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Zapytanie w sprawie sposobu usunięcia zbędnych plików z w moim komputerze  (Przeczytany 2144 razy)

dickkor

  • Gość
Szanowni Państwo,

Proszę o pomoc.
W moim komputerze pojawił się komunikat informujący, że: Katalog główny systemu plików ma za mało miejsca. Mam dosyć stary komputer.

Używam systemu operacyjnego: Linux Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin (Czasami spotykam określenie: Przyjazny Puchacz) Używam też Pakiet Libre Office i Przeglądarkę Mozilla Firefox

Czy możecie mi Państwo podpowiedzieć, co zrobić, aby system operacyjny sam zrobił przegląd i pomógł usunąć zbędne pliki.

Jakiś czas temu miałem podobne problemy i znajomy mi podpowiedział jak to zrobić. Dziś tego niestety nie pamiętam. A znajomy nie może mi dziś w tym pomóc.

Na komputerze mam zainstalowany program Menedżer pakietów Synaptic. Zastanawiam się,  czy on mi mógłby pomóc w sprzątaniu mojego komputera. Ale jak tego Menedżera pakietów uruchomić?

Nadmieniam, że stopniowo usuwam programy, które nie są mi przydatne: na przykład niektóre gry, bardzo specjalistyczny arkusz kalkulacyjny.

Pozdrawiam,
dickkor

Niestety nie wiedziałem  w której kategorii mogę swoje pytanie Państwu zadać.
dickkor

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
1. W repozytorium masz taki programik
http://www.dobreprogramy.pl/BleachBit,Program,Windows,20828.html

Ja osobiscie z niego nie korzystam, bo pamiec przegladarki co chwile czyszcze z menu przegadarki (moze jestem przewrazliwiony na punkcie wirusów i szpiegów)

2. W mate mam "Disk Usage Analyzer"
https://en.wikipedia.org/wiki/Disk_Usage_Analyzer

Taki programik co pokazuje ile zajmuje kazdy z katalogów, ja uzywam go sprawdzania katalogu domowego.

3. Synaptic jest dobrym narzedziem, bo odrazu pokazuje wszystkie pakiety,
jest tylko 1 problem, musisz byc pewny ze usuwac jakis zwykły program a nie czesc zaleznosci która jest wazna dla systemu
(jasniej mowiac pakiety czasami sa robione z błedami czyli np. z brakujacymi zaleznosciami, i jesli ową zaleznosc usuniesz to system moze sie posypać.)
- Nie powinien się posypać jesli masz zainstalowane i chcesz usunac pakiety potrzebne do kompilacji,
w mojej dystrybucji takie pakiety maja końcówke w nazwie "-devel"
A jak ktos sie zna to moze 1 komendą wywalic odrazu wszystkie pakiety -devel z systemu.
PS: Synaptic masz w menu, jesli go instalowałeś.

4. W Debianie jest Orphaned, a u mnie RpmOrphan,
narzedzie konsolowe
pokazuje pakiety które nie maja zależności (osamotnione) oraz drzewo zaleznosci,
I tutaj musisz sam wybrać z listy co wyświetli co usunąć a co nie żeby systemu nie popsuć.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 404
    • Zobacz profil
Najpierw podaj wynik poleceń:
df -BM
du -d1 -BM /var/cache/apt/


Wykonaj dwa polecenia - czyszczenie pamięci podręcznej programu apt i usuwanie nieużywanych pakietów:
apt-get clean
sudo apt-get autoremove

Sprawdź czy zwolniło się jakieś miejsce:
df -BM
marcin82

dickkor

  • Gość
Witam,

Bardzo dziękuję Państwu za bardzo szybką odpowiedź na moje zapytanie.
Dla mnie jest bardzo denerwujące jest kiedy włączę aktualizację i po pewnym czasie pojawia się komunikat:
Nie udane działanie pakietu instalacja lub usunięcie oprogramowania nie powiodło się.

Podejrzewam , że w oprogramowaniu mojego komputera mam dużo nie potrzebnych resztek oprogramowania. Chciałbym je usunąć.

Zainteresował mnie z polecanych przez Pana programów program BleachBit. Mam pytanie jak go uruchomić?
Zorientowałem się, że najpierw muszę zaznaczyć repozytorium GetDeb (mirror), dopiero potem mogę zaznaczyć program BleachBit.
Ale jak go uruchomić/

Menedżer pakietów Synaptic znalazłem w Centrum Oprogramowania Ubuntu w dziale: Style i usprawnienia. Też nie wiedziałem wcześniej jak go uruchomić aby posprzątać komputer.

Oczywiście proszę o wyjaśnienie, który z tych dwóch programów lepiej zastosować do sprzątania komputera?

Niestety mam zbyt małe doświadczenie w obsłudze komputera.  I nie mam w pobliżu kogoś kto by w  tym pomógł.

Panu Marcinowi bardzo dziękuję za odpowiedź. Ze względu na moje małe doświadczenie w obsłudze komputera Pana wyjaśnienia są dla mnie zbyt skomplikowane. Ja po prostu nie wiem ja je zastosować.

 Ale coś muszę zrobić, bo kiedy włączę komputer ciągle pojawia się napis że komputer ma za mało wolnej pamięci w katalogu głównym plików.
Pozdrawiam,
dickkor