Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Instalacja debiana na Virtual Box  (Przeczytany 5625 razy)

kosa.

  • Gość
Instalacja debiana na Virtual Box
« dnia: 2015-11-14, 16:33:29 »
Witam.
Jak instaluje Debiana na VB to mam taką opcję ze wybieram partycjonowanie i pokazuje mi informację że wszystkie dane z dysku zostaną usunięte, czy to chodzi o partycję która jest faktycznie czy o dysk wirtualny? Nie chce usunąć sobie danych z dysku, więc proszę o odpowiedz.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-11-14, 17:46:54 »
Cytuj
czy o dysk wirtualny?
O dysk wirtualny
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

kosa.

  • Gość
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-11-14, 22:40:49 »
Mam jeszcze takie pytanie. Zainstalowałem sobie już Debiana na VB i pojawił mi się czarny ekran tak jak w konsoli tylko nie mogę nic na nim pisać, dlaczego tak jest? dodam że pod koniec instalacji było coś o grubie ale wybrałem żeby go nie instalować i jeszcze jak na początku wybierałem system to wybrałem debiana 32 bity a z internetu to pobrałem chyba 64 bity, jak myślicie może to mieć jakiś związek z tym?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-11-14, 23:08:02 »
Jeżeli masz procesor 2 rdzeniowy- to nie zainstalujesz wersji 64b tylko 32b. Na vbox jest tak, że jak coś pójdzie nie tak, to usuwasz virtualny dysk(albo instalujesz od nowa na stworzonym dysku .vdi) system.Jeżeli masz procesor 4 rdzeniowy to w opcjach programu możesz wskazać 2 rdzenie i zainstalować wersję 64b. W necie jest dużo poradników jak skonfigurować vbox...
http://www.altcontroldelete.pl/artykuly/virtualbox-tutorial-tworzenie-konfiguracja-i-uzytkowanie-maszyn-wirtualnych/
https://pstrozniak.com/virtualbox-tworzenie-konfiguracja-maszyny-wirtualnej/
http://pecetmania.pl/praktyka_pc/instalacja_konfiguracja_virtualbox.php
Pierwsze z google...

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-11-15, 09:30:30 »
Cytuj
pod koniec instalacji było coś o grubie ale wybrałem żeby go nie instalować
Jak nie wybrałeś czegoś innego , to bez gruba w życiu system nie wystartuje.

Przykład instalacji
https://www.youtube.com/watch?v=xZ-6KPx_9Tg
i nowszej wersji
https://www.youtube.com/watch?v=GBULhyh48cg
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

kosa.

  • Gość
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-11-15, 11:10:17 »
A da się teraz zainstalować GRUBA jak już zakończyłem instalacje czy muszę od nowa instalować system?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-11-15, 12:19:42 »
Zainstaluj na nowo, bedzie prosciej. (ale to tylko moja sugestia)
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #7 dnia: 2015-11-15, 13:03:25 »
Takie podsumowanie:

0. Cała idea maszyn wirtualnych polega na tym, że niezależnie od tego co wyklikasz przy instalowaniu systemu w wirtualce, nie ma to wpływu na system-gospodarza. W szczególności dotyczy to nośników (z jednym wyjątkiem - można "z ręki" skonfigurować dysk maszyny wirtualnej przypięty do fizycznej partycji albo wręcz fizycznego dysku. Ale w VBokie wymaga to użycia nieudokumentowanych parametrów managera wirtualek z linii komend. Jest też możliwe z poziomu QEMU czy VMWare'a - ale za każdym razem to są opcje niestandardowe, niemożliwe do kliknięcia "przypadkiem"). Dlatego wirtualki są bardzo wskazane dla początkujących - nie ma niebezpieczeństwa "odstrzelenia" sobie systemu używanego na co dzień.

1. Ilość bitów nie ma absolutnie nic wspólnego z liczbą wątków/rdzeni. Piszę oprogramowanie na 64-bitowe procesory 1C/1T (Via Nano) i 32-bitowe procesory 1C/2T (stary Atom). Jeżeli Twój komputer jest 64 bitowy i masz na nim 64 bitowy system (czyli też automagicznie 64 bitowego VB) to obojętne, czy zainstalujesz system-gościa 64 czy 32 bity. I tak zadziała. Jeżeli komputer i/lub system-gospodarz jest 32-bitowy, to system-gość też musi być 32-bitowy (ale nie robiłem eksperymentów z kombinacją 64-bitowy procesor + 32-bitowy system-gospodarz i próba zainstalowania 64-bitowego gościa.  Raczej nie zadziała, ale nie mam 100% pewności). Inaczej jest z QEMU, który umożliwia uruchomienie systemu 64-bitowego na 32-bitowym procesorze (emulując procesor 64-bitowy kosztem masakrycznej wydajności)

2. Ze względów wydajnościowych dla gościa nie powinno przeznaczać się więcej niż 1/2 fizycznej pamięci gospodarza (niektóre dokumentacje podają 1/4) i więcej niż o jeden mniej niż fizycznych rdzeni procesora (czyli jak masz np 4GB RAM i Core'a 4C/8T to dla maszyny wirtualnej max 2GB RAM i 3 procesory). Można przypisać więcej, ale przy intensywnym używaniu gościa może powodować przycięcia gospodarza.

3. Można doinstalować Grub-a wybierając w instalatorze opcję naprawy istniejącego systemu, ale dla początkującego szybciej i łatwiej jest zainstalować całość od nowa.

4. W wirtualkach na ogół stosuje się uproszczone partycjonowanie, tj partycja na system + partycja swap (bez osobnego boot-a, home-a, itd) ze względu na to, że systemy wirtualne mają na ogół przydzielone (relatywnie) niewielkie dyski. (Ewentualnie full-wypas podział, ale pod LVM-em - co umożliwia przerzucanie pojemności z partycji do partycji. Ale to nie dla początkującego).

5. Musi być zainstalowy jakiś system wystartowania kernela - LILO, SYSLINUX, GRUB. Obecnie miłościwie nam panuje GRUB i taką opcję powinieneś wybrać przy instalacji ("zainstaluj na dysku /dev/sda"). Dla tych, co marudzą, że Windows tego nie potrzebuje i działa - porzebuje i ma swój manager (C:\BOOTMGR), a że go nie widać i nie da się go "z ręki" łatwo skonfigurować to inna sprawa.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

kosa.

  • Gość
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #8 dnia: 2015-11-15, 15:37:43 »
Instaluje go od nowa, ale mam takie pytanie, jak na Vboxie mi się debian instaluje to on pobiera pliki z internetu czy nie bo jak mi przerwało połączenie z internetu to automatycznie mi przerwało instalacje debiana na Vboxie i jesli tak to ile MB mi z internetu pobierze bo mam internet z limitem? przy instalacji wybrałem srodowiska graficzne takie jak GNOME, KDE XFCE, LXD.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #9 dnia: 2015-11-15, 16:25:10 »
Cytuj
Instaluje go od nowa, ale mam takie pytanie, jak na Vboxie mi się debian instaluje to on pobiera pliki z internetu czy nie bo jak mi przerwało połączenie z internetu to automatycznie mi przerwało instalacje debiana na Vboxie i jesli tak to ile MB mi z internetu pobierze bo mam internet z limitem?
- To zalezy z jakiego .iso korzystarz,
  Ja ostatnio polecałem ...amd64-i386-netinst.iso ,
  jest to instalator w którym wybierasz i instalujesz pakiety z internetu.
  Jeśli ściągłeś live-cd czy live-DVD to instalujesz tylko z tego obrazu.
- Wielkość jaką pobierasz zależy od tego co wybierzesz,
   ale że ponad 1GB pobierzesz musisz się z tym liczyć.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

kosa.

  • Gość
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #10 dnia: 2015-11-15, 16:33:27 »
1 GB to nie dużo, ważne żeby np.. nie było 10 GB. Wybrałem prawie wszystkie pakiety to ile max może mi pobrać z neta?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #11 dnia: 2015-11-15, 18:08:53 »
Kompletne repozytorium Jessie 64bit ma ~60GB plus ~15GB aktualizacje (tak, mam "prywatny" mirror, bo robię dużo eksperymentów na wirtualkach i nie chcę 158x ściągać tych samych pakietów z sieci. Plus jak jadę na wakacje, to lubię mieć wszystko ze sobą, żeby móc coś na gorąco doinstalować soft według potrzeb bez dostępu do sieci)

DVD/CD instalacyjne Debiana są sortowane według malejącej popularności pakietów "głównych" z wszystkimi potrzebnymi zależnościami. Pierwsze DVD instalacyjne pokryje pewnie 75% wszystkich twoich potrzeb, komplet 3 DVD pokryje pewnie z 99%. Przy rozsądnej instalacji z pierwszego DVD z sieci powinien ściągnąć góra ~1GB z uwzględnieniem aktualizacji pakietów znajdujących się na DVD, przy podpięciu wszystkich 3 DVD pewnie ściągnie ze 100MB.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja debiana na Virtual Box
« Odpowiedź #12 dnia: 2015-11-15, 18:50:32 »
Jeżeli masz procesor 4 rdzeniowy to w opcjach programu możesz wskazać 2 rdzenie i zainstalować wersję 64b.
Mi się instaluje amd64 bez problemu na jednym rdzeniu, nie muszę ustawiać 2.
Cytat:  link=topic=24222.msg130977#msg130977 date=1447582217
A da się teraz zainstalować GRUBA jak już zakończyłem instalacje czy muszę od nowa instalować system?
Oczywiście, że się da. Odpalasz płytę z instalką Debiana, wchodzisz w advanced options i wybierasz rescue mode. Czekasz aż wszystko się załaduje, wybierasz partycję, na której zainstalowany jest Debian i wchodzisz do shella (zostaniesz automatycznie przeniesiony do środowiska chroot). Instalujesz gruba, gruba instalujesz w mbr dysku i wykonujesz update-grub. Następnie exit i reboot systemu.
« Ostatnia zmiana: 2015-11-15, 18:53:36 wysłana przez roobal »