Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Knoppix i brak współpracy z BIOSem  (Przeczytany 3150 razy)

laciaty

  • Gość
Knoppix i brak współpracy z BIOSem
« dnia: 2015-05-15, 21:24:10 »
Witam serdecznie!
Postanowiłem zerwać z Windowsem i przejść na Linux. Zdecydowałem się na Knoppix 7.4. Mój sprzęt to laptop HP Pavilion dv6.

Problem zaczął się w momencie, kiedy odpaliłem live-pendrive, po instalacji nie ustępuje. System co chwila, na parę sekund, zacina się, nie reaguje. Podobnie reaguje sprzętowy wentylator - kiedy zwalnia system zacina się, wentylator startuje - system również. I tak w kółko - praca na komputerze jest niemożliwa.

Sprawdziłem procesy. W top wyczytałem, że po zawieszeniu na pierwszym miejscu listy pojawia się proces "kworker" co, po wygoglowaniu, dało mi kolejną podpowiedź, że krótkie zawiechy systemu oraz wentylator są związane z brakiem współpracy pomiędzy Linuxem a biosem. Dodam, że problemu takiegoż na Windowsie nie było.

Dziękuję z góry za wszelkie porady.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Knoppix i brak współpracy z BIOSem
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-05-15, 21:30:07 »
Tylko czemu wybrałeś przerobionego Debiana zasadniczo NIE przystosowanego do instalacji na dysku twardym zamiast po prostu Debiana? Wiem, że Knoppix ma opcję instalacji, ale z faktu że coś ma trzonek nie wynika, że wygodnie tego użyć jako młotka.

Weź Debiana, Ubuntu, Minta, Fedorę, cokolwiek przeznaczonego  do instalacji na HDD.

A co do Laptopa - HP ma długą i bogatą historię pieprzenia zawartości BIOSów i używania absolutnie niestandardowych komponentów, przez co w najlepszym przypadku część elementów laptopa nie działa, przez pzypadki pośrednie typu przegrzewanie się płyty aż po całkowitą niemożność uruchomienia systemu. Czasami pomaga aktualizacja BIOSa do najnowszego.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Knoppix i brak współpracy z BIOSem
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-05-15, 23:06:46 »
- albo cos z pendrivem cos nie tak
- albo obraz zle sie sciagnal, dlatego czasami sprawdza sie sumy kontrolne
- albo ze sterownikami cos ACPI,
http://pl.wikipedia.org/wiki/ACPI
  *albo mozesz zmienic wersje która ma inny kernel
  *albo zrobić hardkor i meczec sie ze skompilowaniem kernela
  *albo masz stary Bios w porównaniu z wymaganiami  kernela i nalezałoby zaktualizować.  

Knoppix jest fajny, ale z czasem sie moze znudzić, ponieważ niektóre rzeczy się robi trudniej albo wogóle. Pozatym nie wdziałem do knoppixa polskiego forum.
Takze pomocy raczej nie uzyskasz, chyba ze napiszesz bezposrednio ddo twórcy lub jego forum czy czegos innego.
Ale do przegladania internetu wystarczy :) .
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

laciaty

  • Gość
Knoppix i brak współpracy z BIOSem
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-05-16, 10:27:48 »
pkraszewski - dziękuję za b. dobrą poradę, skorzystałem z Minta, problem przeminął od razu po instalacji. Co do BIOSu HP - również racja, sama modyfikacja BIOSu ogranicza się właściwie do wyboru menu boot oraz założenia bądź zdjęcia hasła na bios/komputer. Oczywiście pewne komponenety o których mówisz (jako przykład podam tutaj kamerkę internetową bądź "czytnik" linii papilarnych) przestały działać od momentu pierwszej reinstalacji oryginalnego systemu ;)

Za porady dziękuję, wątek można zamknąć.